Podczas czwartkowej sesji rady miasta uchwalono kolejna korekte tegorocznego budżetu. Radni byli bardzo aktywni w części poświęconej wnioskom i interpelacjom.
Majową sesję rady miasta rozpoczęła część sprawozdawcza. Najpierw raport z działalności władz miasta i urzędu miejskiego w ostatnim miesiącu przedstawił wiceprezydent do spraw gospodarczych Adam Burczyk. Rada przyjęła sprawozdania dotyczące terenów zielonych w mieście, także współpracy władz miasta z organizacjami pozarządowymi. Przyjęła również raport o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego w mieście przygotowany przez organy policji, prokuratury i straż miejska.
To była pracowita sesja – radni głosowali nad kilkunastoma uchwałami. W tym była uchwała zmieniająca regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków oraz decyzja o przystąpieniu do systemu biletu metropolitalnego. Kilka uchwał dotyczyło korekty budżetu miasta. W niej znalazło się kilka punktów zwiększających wydatki miasta.
Jeden z nich mówi o przekazaniu 100 tysięcy złotych tczewskiemu szpitalowi powiatowemu na zakup specjalistycznego sprzętu do hemodializy i MOR-CE-LATORA. Ponadto w zmianach budżetowych pojawiło się przekazanie środków w wysokości 300 tysięcy złotych straży pożarnej na remont placu manewrowego przed tczewską remizą. W korekcie znalazł się także punkt o przekazaniu gminie Starogard 60 tysięcy złotych na budowę pomnika pamięci ofiar drugiej wojny światowej w Szpęgawsku.
Jedna z uchwał zapewniła podwyższenie o dwa miliony złotych kapitału Tczewskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, co jest związane z inwestycjami TTBS, na które otrzyma dotację. Ponadto radni zdecydowali o zatwierdzeniu strategii rozwoju miasta do 2030 roku oraz o odrzuceniu petycji dotyczącej zmian w dofinansowaniu opieki nad dziećmi do lat 3.
W części poświęconej składaniu wniosków, interpelacji i podziękowań głos zabrało kilkunastu radnych. Wnioski złożyła część z nich: w tym cztery Maciej Skiberowski oraz Józef Cichon, Ewa Ziółek-Radziszewska, Roman Kucharski, Łukasz Brządkowski, Tomasz Tobiański i Tadeusz Dzwonkowski, a Kazimierz Ickiewicz odniósł się do odpowiedzi na swoje trzy poprzednie interpelacje.