Wracamy do głośnego tematu wstrzymania odbudowy Mostu Tczewskiego przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Inwestycja jest nadal w stanie zawieszenia. Starostwo alarmuje, że jeśli wkrótce plac budowy nie zostanie zabezpieczony, to może dojść do katastrofy budowlanej. Na temat mostu wypowiedział się marszałek Senatu oraz pomorski konserwator.
Przypomnijmy, że 30 września do Starostwa Powiatowego w Tczewie dotarła decyzja Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wstrzymująca odbudowę. Powodem wydania takiej decyzji była rzekoma unikalność powojennych przęseł ESTB, na których demontaż zgodziła się poprzednia konserwator zabytków. Igor Strzok, który pełni funkcję pomorskiego konserwatora od czerwca, zmienił decyzję poprzedniczki na podstawie nowych informacji od Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, które okazały się błędne. Tczewskie starostwo oraz Społeczny Komitet Odbudowy Mostu odwołali się do ministra kultury od decyzji pomorskiego konserwatora. Decyzja zaskoczyła samorządowców, ponieważ dotychczasowe prace odbywały się zgodnie z prawem na podstawie ustaleń poprzedniego starosty z poprzednim pomorskim konserwatorem zabytków.
Wstrzymanie prac jest dużym problemem nie tylko dla starostwa, ale i dla wykonawcy. Starosta zapowiada, że za wszelkie straty powinien zapłacić konserwator zabytków.
Starostwo alarmuje, że jeśli wkrótce roboty nie zostaną wznowione, to może to grozić katastrofą budowlaną – tymczasowe podpory podtrzymujące przęsło ESTB będą narażone np. na działanie kry.
Spytaliśmy pomorskiego konserwatora, dlaczego w swojej decyzji inaczej interpretuje ustalenia swojej poprzedniczki Agnieszki Kowalskiej z byłym starostą tczewskim, którego wspierał ówczesny wiceminister infrastruktury Kazimierz Smoliński. Trzy lata temu Tadeusz Dzwonkowski zapewniał, że pomimo wpisania przęseł ESTB do rejestru zabytków, będą mogły być one usunięte i zezłomowane z wyjątkiem krótkiego odcinka, który powinien zostać wyeksponowany. Wpisanie ESTB do rejestru zabytków odbyło się głównie po to, aby powiat mógł otrzymać większe dofinansowanie na odbudowę ze środków rządowych.
Igor Strzok popiera pomysł budowy muzeum w portalu wjazdowym oraz wariant historyczny, czyli odbudowę Mostu Tczewskiego w kształcie sprzed wybuchu wojny. Wariant ten nazywa „romantyczno-krajobrazowym”. W ostatni weekend dużą rolę Mostu Tczewskiego w historii Polski podkreślił marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
Przypomnijmy, że nadal trwa akcja Most Tczewski Jak Westerplatte, której organizatorzy apelują do władz Polski o przejęcie mostu i pełne sfinansowanie pozostałych etapów jego odbudowy. W internecie społecznicy zebrali już ponad 3000 podpisów i dodatkowo pojawiła się papierowa wersja petycji w prasie regionalnej. Starosta tczewski kilkanaście dni temu wysłał do premiera pismo z pytaniem o pomoc państwa. Starostwo otrzymało wstępną odpowiedź, ale bez jakichkolwiek konkretów.
Starostwo czeka również na rozpatrzenie odwołania przez Generalnego Konserwatora Zabytków Magdalenę Gawin, która może odwołać lub podtrzymać decyzję pomorskiego konserwatora w sprawie wstrzymania inwestycji.