Sto lat temu przekazano do użytku szkole morskiej w Tczewie pierwszy żaglowiec – trzymasztową fregatę o nazwie “Lwów”. Trzeciego września na terenie I Liceum Ogólnokształcącego odbyła się uroczystość upamiętniająca przekazanie i poświęcenie bandery „Lwowa”.
W czerwcu ubiegłego roku Uniwersytet Morski w Gdyni obchodził swoje setne urodziny. Uroczystości zorganizowano w Tczewie, bowiem to właśnie w naszym mieście, w obecnym I Liceum Ogólnokształcącym imienia Marii Skłodowskiej-Curie, powstała pierwsza polska szkoła morska. Po dziesięciu latach przeniesiono ja do Gdyni, gdzie funkcjonuje do dziś przy ulicy Morskiej, wiele lat jako wyższa Szkoła Morska obecnie jako Uniwersytet Morski.
W piątek uczelnia wraz z tczewska szkołą oraz Ligą Morską i rzeczną zorganizowały kolejną uroczystość upamiętniajaca stulecie. Tym razem chodziło o przekazanie szkole pierwszego szkoleniowego żaglowca – była to trzymasztowa fregata o nazwie Lwów. Symbolem przekazania żaglowca było poświęcenie i podniesienie bandery. W stulecie tego wydarzenia wykonano replikę bandery lwowa i uroczyście przekazano dyrektor I LO w Tczewie Jadwidze Andrzejewskiej. Ona również została matką chrzestną wodowanej książki zatytułowanej “Lwów. Pierwszy w sztafecie” autorstwa autorstwa prof. Daniela Dudy oraz świętej pamięci Zbigniewa Urbany’iego.
Współautor książki Daniel Duda powiedział nam jak ważne było dla rozwoju polskiej świadomości i gospodarki powstanie szkoły morskiej i przekazanie jej żaglowca.
Głównym architektem uroczystości był prezes Ligi Morskiej i rzecznej Andrzej Królikowski. Wydarzenie była okazją do wręczenia wielu wyróżnień i prezentów dla zasłużonych ludzi morza, którzy byli w gronie gości. W wydarzeniu oprócz nich uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, dyrektorzy tczewskich szkół i młodzież.