Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Chiny
Nasz Tczew

Chiny na wystawie w Fabryce Sztuk

W Fabryce Sztuk została otwarta wystawa „Chińskie hafty i wycinanki. Obrazy – wachlarze – parasolki”.

Na nowo otwartej wystawie w Fabryce Sztuk zaprezentowano haftowane obrazy, parasolki, wachlarze i wycinaki. Od wielu pokoleń uważano, że technika haftu, bogato zdobione wachlarze i piękne parasolki pochodzą z Chin. Ponieważ trudno to udowodnić ostrożniejsi uczeni mówią, że Chiny są prawdopodobnie jedną z ojczyzn wielu technik, w tym również hafciarskiej, i takich wyrobów jak wachlarze i parasolki. Prezentowane na wystawie prace pochodzą z kilku różnych prowincji Chin. Poszczególne hafty są kopiami współczesnego malarstwa olejnego i tradycyjnego malarstwa chińskiego. Wycinanki – podobnie jak hafty są nieodłącznym elementem chińskiej kultury. Jest to jedna z najpopularniejszych sztuk zdobniczych i jako ważny element kultury w 2009 r. wycinanki zostały uznane przez UNESCO za Chińskie Dziedzictwo Narodowe. Służyły i nadal służą do wyrażania życzeń pomyślności i nadziei na lepszą przyszłość. W czasie obchodów tradycyjnych świąt chińskich związanych z porami roku, także w czasie uroczystości ślubnych, urodzinowych czy pogrzebowych, wszędzie są umieszczane wycinanki z życzeniami i przekazywane solenizantom. Henryka Brandysa z wykształcenia archeologa śródziemnomorskiego i orientalistę – komisarza wystawy – zapytaliśmy o dobór elementów, które złożyły się na tę wystawę.

Na wystawie była Cai Lian, Radca Kulturalny Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie, która cieszyła się z zaproszenia i przypomniała, że to już druga chińska wystawa w Fabryce Sztuk.

W 2009 roku w Fabryce Sztuk odbyła się wernisaż pod tytułem „Barwy, smoka za wielkim murem”. Sztuka, rzemiosło i folklor Chin”. Wystawa była próbą ukazania tradycyjnych i nowych form, jakie w ciągu minionego półwiecza dominowały w chińskiej sztuce, rzemiośle i rękodziele ludowym. Radca obiecała też, że w będzie się starała o zorganizowanie kolejnych wernisaży w Fabryce Sztuk. Na zakończenie naszej krótkiej rozmowy poprosiliśmy o złożenie życzeń telewidzom telewizji TeTka i radiosłuchaczom Radia Tczew:

Wystrój sali Fabryki Sztuk, w której zaprezentowano przedmioty – wprowadza w atmosferę nowego roku, który przebiega w Chinach pod znakiem Koguta. Są lampiony, wachlarze, wycinanki. Z tej okazji składam najserdeczniejsze życzenia, dużo zdrowia, pomyślności i spełnienia marzeń w Roku Koguta.

Wystawa została udostępniona dzięki uprzejmości Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie. Fabryka Sztuk zaprasza na nią do 28 lutego.