W piątek mieszkańcy Tczewa będą obchodzić Światowy Dzień Kociewia ustanowiony w 2007 roku na pamiątkę pierwszej pisemnej wzmianki o naszym regionie. W najbliższy weekend kilka tczewskich placówek kulturalnych przygotowało atrakcje dla mieszkańców.
W 1807 roku w czasie wojny francusko-pruskiej podpułkownik Józef Hurtig raportował Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu, że wysyła „patrol ku Gociewiu”. Dwieście lat później ustanowiono Światowy Dzień Kociewia.
W najbliższy piątek od godziny 8 do 18 będzie można zwiedzić Poniatówkę zlokalizowaną na dziedzińcu Fabryki Sztuk. Jej wnętrze wypełnią rzeźby kociewskie oraz obrazki na szkle. Będzie można również zobaczyć skrzynię wianową z końca XIX wieku. O godzinie 16 nastąpi wręczenie nagród w konkursie Ferie koci koci Kociewiaka, czyli maskotki placówki, a także zwiedzanie Poniatówki oraz warsztaty plastyczne z malowaniem toreb w kociewskie wzory. Tego dnia będzie można zakupić w Fabryce Sztuk książki o Kociewiu.
Atrakcje dla mieszkańców przygotowała także Miejska Biblioteka Publiczna przy współpracy z Oddziałem Kociewskim Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie. Będzie można posłuchać m.in. prelekcji o Romanie Klimie, czyli regionaliście, który w 1980 roku stworzył Muzeum Wisły.
Centrum Konserwacji Wraków Statków oferuje atrakcje związane ze Światowym Dniem Kociewia w sobotę 11 lutego od godziny 10. Będzie można zobaczyć wystawę kociewskiej sztuki, replikę łodzi nieszawskiej zbudowanej pod kierunkiem jednego z ostatnich tczewskich rybaków, wziąć udział w rodzinnym „escape roomie na wspak” czy też zakupić książkę „Wisła w dziejach Polski”. W tym dniu do Centrum Konserwacji Wraków Statków i Muzeum Wisły wstęp będzie wolny.