Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Dawny Tczew obchodził 13 urodziny
Nasz Tczew

Dawny Tczew obchodził 13 urodziny

Dawny Tczew – Wirtualne Muzeum Miasta 30 stycznia obchodziło swoje trzynaste urodziny. Z tej okazji miłośnicy historii zaprezentowali publikację pt. „My, dzieci z ulicy Lipowej” napisaną przez tczewiankę Stefanię Świątek. Autorka wspomina w niej o dzieciństwie przeżytym w czasie II wojny światowej.

13 lat temu powstało Wirtualne Muzeum Miasta, czyli Dawny Tczew. We wtorek miłośnicy lokalnej historii spotkali się w Fabryce Sztuk, aby podsumować miniony rok i opowiedzieć o planach na przyszłość. Tradycyjnie podczas spotkania nie mogło zamknąć urodzinowego tortu.

Gościem specjalnym urodzinowego spotkania była Stefania Świątek, siostra Stanisława Mrozka, autora książki „Tczewski Genius Loci”. Pani Stefania postanowiła spisać swoje wspomnienia z dzieciństwa, które spędziła w czasie okupacji na ul. Lipowej w sąsiedztwie obecnego pl. Hallera. Miała 6 lat, gdy wybuchła II wojna światowa.

Pani Stefania spisała swoje wspomnienia na prośbę prawnuczki, którą zaciekawiły opowieści prababci. Autorka publikacji wyjaśnia, jak to możliwe, że pomimo tak tragicznych czasów, Polakom udało się przetrwać czas wojny.