Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Emerytury i renty wzrosną o 15 procent
Nasz Tczew

Emerytury i renty wzrosną o 15 procent

Dobra wiadomość dla osób pobierających emerytury i renty. Od 1 marca wzrosną one o niemal 15 procent, tyle bowiem wyniesie tegoroczna waloryzacja. Będzie ona kwotowo-procentowa, a więc z gwarancją minimalnej kwoty podwyżki. Przy okazji ZUS ostrzega seniorów przed oszustami.

Aby otrzymać waloryzację nie trzeba składać wniosku, odbywa się to automatycznie z urzędu. Każdy emeryt i rencista otrzyma indywidualną decyzję o nowej wysokości świadczenia. W związku z waloryzacją wzrośnie też m.in. minimalna emerytura. Od 1 marca będzie ona wynosiła 1588,44 zł brutto, czyli o 250 zł więcej niż dotychczas.

Dodajmy, że ZUS zachęca emerytów i rencistów do korzystania z mLegitymacji dostępnej np. na smartfonach przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel. Można również otrzymać pomoc urzędu nie wychodząc z domu poprzez e-wizytę. W tym celu niezbędny jest dostęp do internetu oraz kamerka.

Przy okazji placówka ostrzega seniorów przed oszustami podszywającymi się za pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tym razem ich ofiarą omal nie padła seniorka z Gdańska. Pracownicy ZUS-u przypominają, że odwiedzają mieszkańców tylko w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich to kontrola u płatników składek, która zawsze jest zapowiadana, a drugi to niezapowiedziana kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich. Jeżeli podejrzewamy, że mamy do czynienia z oszustem, należy o tym niezwłocznie poinformować policję.