Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Generał Haller ponownie w Tczewie
Nasz Tczew

Generał Haller ponownie w Tczewie

30 stycznia w Tczewie obchodziliśmy 104. rocznicę wkroczenia do miasta Błękitnej Armii generała Józefa Hallera i powrotu Tczewa do Polski. Wydarzeniu towarzyszyła Błękitna Parada, która przeszła staromiejskimi ulicami z pl. Piłsudskiego do Centrum Kultury i Sztuki.

Zanim 30 stycznia w Centrum Kultury i Sztuki rozpoczęła się uroczysta sesja, wcześniej mieszkańcy Tczewa obserwowali przemarsz żołnierzy generała Józefa Hallera. Prezydent miasta i starosta wcielili się w swoich odpowiedników sprzed 104 lat, którzy powitali generała na tczewskiej ziemi. Uroczystość była związana z Dniem Tczewa ustanowionym na pamiątkę wkroczenia do miasta Błękitnej Armii, co miało miejsce 30 stycznia 1920 roku. Sam generał przybył do Tczewa dopiero 4 lutego, jednak na potrzeby inscenizacji uwzględniono jego obecność już 30 stycznia.

Spod Urzędu Miejskiego uczestnicy Błękitnej Parady przeszli ulicą Dąbrowskiego i Mickiewicza w kierunku placu Hallera, a stamtąd prosto do Centrum Kultury i Sztuki. Paradzie towarzyszyła Kociewska Orkiestra Dęta Torpeda. Podobnie jak rok temu, generał wziął udział w uroczystej sesji Rady Miejskiej w Centrum Kultury i Sztuki. Haller nie krył radości związanej z wyzwoleniem Tczewa.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku główne uroczystości odbyły się na placu Hallera, na który generał wjechał limuzyną. Zarówno rok temu jak i tym razem w rolę generała wcielił się Michał Rychlicki z Agencji Artystycznej Pan Michał.