Trwa remont ceglanej elewacji oraz dachu trzynastowiecznego, tczewskiego kościoła farnego. Inwestycja jest związana z powstającym Szlakiem Kościołów Książąt Pomorskich finansowanym przez Unię Europejską. Dzięki konserwacji procesy niszczące gotyckie cegły zostaną zahamowane.
XIII-wieczny kościół farny to najstarszy obiekt w Tczewie, który pamięta czasy założyciela miasta Sambora II, czasy krzyżackie, napoleońskie, zabory czy dwie wojny światowe. Nie pamięta z kolei remontu elewacji i dachu. Wszystko się zmieniło za sprawą środków unijnych, dzięki którym w naszym regionie zostaną wytyczone dwa szlaki – Szlak Kościołów Książąt Pomorskich oraz Szlak Sanktuariów Maryjnych Pomorza. Ten pierwszy będzie obejmował m.in. tczewską farę i kościół podominikański. W sumie w ramach projektu w naszym regionie zostanie wyremontowanych 11 kościołów za kwotę 40 mln zł, z czego 23 miliony to środki unijne.
W przypadku konserwacji wieży największym problemem była duża ilość glonów i porostów rosnących po jej północnej stronie. Konserwacja fary potrwa do końca tego roku. Wykonawca zaczął prace od tych najtrudniejszych.
Proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego cieszy się, że kościół odzyska swój dawny blask. Jednocześnie nie ukrywa, że parafii przyda się pomoc finansowa mieszkańców Tczewa. Środki są potrzebne na zapewnienie wkładu własnego inwestycji.
Nie tylko fara odzyska swój dawny blask. W ramach projektu planowany jest również remont dawnego kościoła zakonu Dominikanów, czyli obecnie kościół św. Stanisława Kostki.