Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Będą zmiany w płatnych strefach parkowania
Nasz Tczew

Będą zmiany w płatnych strefach parkowania

Prawdopodobnie w czerwcu zmieni się kilka zasad związanych z płatnymi strefami parkowania w Tczewie. To efekt przeanalizowania pierwszego miesiąca funkcjonowania tych stref przez Urząd Miejski i firmę obsługującą system. Na wniosek mieszkańców i radnych każdy tczewianin ze Starego Miasta będzie mógł wykupić abonament.

Władze Tczewa zaproponowały wprowadzenie korekt w obowiązujących do tej pory uchwałach. Zmiany zostaną poddane pod głosowanie podczas najbliższej, czwartkowej sesji Rady Miejskiej. Jeśli zostaną przyjęte, wejdą w życie za kilkanaście dni, w czerwcu.

Według danych ujawnionych przez urząd w kwietniu jedynie około stu mieszkańców Starego Miasta zdecydowało się na wykupienie miesięcznego abonamentu w cenie 50 zł. Ciekawostką jest to, że tczewskie parkomaty w kwietniu pobrały łącznie ponad 61 tysięcy złotych, po tym jak skorzystano z nich niemal 30 tysięcy razy. Tylko 20% przypadków dotyczy użycia Karty Mieszkańca dającej 50-procentową zniżkę. Liczba samochodów z tablicami rejestracyjnymi GTC, które skorzystały z płatnych miejsc parkowania stanowi niemal 60% ogółu. Najczęściej mieszkańcy korzystają z płatnych miejsc na ulicy Żwirki, Obrońców Westerplatte, Pomorskiej, Dąbrowskiego, Łaziennej, Wyszyńskiego i al. Zwycięstwa.

Co prawda urząd chce umożliwić wykupienie abonamentu mieszkańcom całej Starówki, a nie jak do tej pory tylko wybranych ulic, to nadal takiej możliwości nie będą miały osoby pracujące na Starym Mieście, które na tym osiedlu nie mieszkają. Z kolei zmianą, która ma się pojawić w regulaminie, będzie doprecyzowanie zapisu mówiącego o tym, że kierowca ma 10 minut na podjęcie działań celem dokonania opłaty i pobrania biletu. Wcześniej prezydent informował, że pierwsze 10 minut jest bezpłatne. Efekt był taki, że za kilkuminutowy postój bez biletu zdarzały się mandaty.

W regulaminie zostanie również doprecyzowane to, że zakupiony bilet do parkomatu jest ważny w każdej strefie płatnego parkowania, za wyjątkiem parkingu przy dworcu kolejowym. Przykładowo jeśli kupimy bilet na 3 godziny, to w tym czasie możemy przeparkować samochód i korzystać z tego samego biletu w innych częściach miasta. Przy okazji prezydent apeluje do mieszkańców.