Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Sodkiewicz MBP
Nasz Tczew

Laureat Kolosa opowiadał o ostatnim rejsie

W siedzibie głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie z kapitanem Maciejem Sodkiewiczem. To mieszkaniec naszego miasta, który w tym roku został Tczewianinem Roku i laureatem Kolosa – prestiżowej nagrody największego podróżniczego festiwalu w naszym kraju. Autor projektu Lodowe krainy otrzymał to wyróżnienie w dziedzinie żeglarstwo za ubiegłoroczny rejs na akwenie Zatoki Hudsona.

Na wodach tego ogromnego akwenu jachty pojawiają się niezmiernie rzadko. W trakcie wyprawy przygotowanej i zrealizowanej przez załogę Macieja Sodkiewicza jacht Inatiz przemierzył łącznie prawie 11 tysięcy mil morskich, z czego ponad 4 tysiące po wodach Arktyki Kanadyjskiej, stał się też pierwszą jednostką pod polską banderą, która żeglowała po wodach Basenu Foxa położonego między Zatoką Hudsona a Ziemią Baffina. Na spotkaniu w MBP Sodkiewicz mówił, że każdej swojej wyprawie może nadać cel i sens. po doświadczeniach z eksplorowania różnych miejsc Arktyki doszedł do ciekawego wniosku.

W pierwszej części spotkania Sodkiewicz pokazał blisko 30-minutowy materiał filmowy o podróży w Zatoce Hudsona, wielkiej dziurze w północnej części Ameryki jak mówił. A materiał ten w całości komentował na żywo.

Duża część filmu dotyczyła nie podróży, rejsu, ale życia osadników – inuitów. Po prezentacji rozmowę z kapitanem Sodkiewiczem przeprowadziła redaktorka Radia Tczew Aleksandra Kęprowska. Nie skupiła się na ostatniej wyprawie. Pytała o początki fascynacji żeglarstwem, życie rodzinne, wybory kierunków i celów wypraw.

W ostatniej cześci spotkania widzowie mieli szanse na zadawanie Sodkiewiczowi pytań od siebie. W telewizji Tetka będzie można zobaczyć obszerna relację ze spotkania laureata Kolosa w MBP.