Od kilku dni sala filmowa Centrum Kultury i Sztuki ma patrona. Jest nim Janusz Kortas, twórca tczewskiego Dyskusyjnego Klubu Filmowego.
Film lub twórczość filmowa określana jest mianem X muzy. Właśnie ta była szczególna dla Janusza Kortasa oddanego miłośnika i animatora kultury, zwłaszcza filmowej. 20 stycznia w Centrum Kultury i Sztuki odbyła się uroczystość nadania jego imieniem pracowni filmowej – twórcy tczewskiego Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Pomysł ten narodził się w 2013 roku, ale nie można było go zrealizować, ponieważ nie było wówczas tej sali.
Podczas piątkowej uroczystości, w której wzięli udział przyjaciele i znajomi Janusza Kortasa przedstawiony został film Roberta Turło i młodych osób pracujących w pracowni filmu i animacji – obrazujący jego sylwetkę. Nie zabrakło również ciepłych słów pod jego adresem, osób które wspominały twórcę tczewskiego DKF-u. Pracę zawodową z powodzeniem łączył z pasją społecznikowską w najlepszym tego słowa znaczeniu. W latach 1970-2005 prowadził w Tczewie DKF Sugestia, w 2007 założył DKF Sokół w Starogardzie Gdańskim. W swoich klubach gościł wybitnych twórców polskiego kina, m.in. Agnieszkę Holland, Kazimierza Kutza, Franciszka Pieczkę, Piotra Fronczewskiego, Jana Jakuba Kolskiego i wielu, wielu innych.
Przez ponad ćwierć wieku sprowadzał do Tczewa repliki Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Działał nie tylko lokalnie. Angażował się w działalność Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych zarówno w czasach jej największej świetności, ale także w czasach największego kryzysu. Przez 31 lat nieprzerwanie zasiadał we władzach Federacji. Janusza Kortasa za zasługi dla Tczewa i regionu nagrodzono m. in. medalem „Pro Domo Trsoviensi” i wyróżnieniem starosty tczewskiego – nagrodą „Samburii”. Odznaczono również medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2010 roku. Programowym punktem uroczystości było odsłonięcie pamiątkowej tablicy oraz otwarcie wystawy prac uczestników warsztatów plastycznych poświęconej Januszowi Kortasowi.