Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

jubileusz katolika
Nasz Tczew

Jubileusz Liceum Katolickiego

Zespół Szkół Katolickich w Tczewie obchodzi w tym roku dwudzieste urodziny. Z okazji jubileuszu odbyła się okolicznościowa msza święta oraz uroczysta gala w Centrum Kultury i Sztuki.

W 1999 roku powstało Katolickie Liceum Ogólnokształcące przy parafii podwyższenia krzyża świętego. Akt założycielski podpisał ówczesny biskup diecezji pelplińskiej Jan Bernard Szlaga, który powierzył prowadzenie nadzoru nad placówką księdzu prałatowi Piotrowi Wysdze. Dla proboszcza Wysgi stworzenie szkoły katolickiej było marzeniem, ale przyznał, że do podjęcia konkretnych kroków namówił go ówczesny starosta Marek Modrzejewski. Ksiądz prałat dziś mówi, że kluczową, najważniejszą decyzją było znalezienie dyrektora szkoły – wybór padł na młodego wikarego Krzysztofa Niemczyka. Intuicja księdza prałata okazała się niebywała. Pod wodzą wielce zaangażowanego, pracowitego, odważnego i pokonującego wszelkie bariery księdza Niemczyka szkoła zyskała gwarancję edukacyjnej wysokiej jakości i bardzo się rozwinęła. Jest dyrektorem placówki od początku jej istnienia do dziś.

O historii szkoły nauczyciele i uczniowie przygotowali ciekawą inscenizację. W przedstawieniu dwoje młodych osób, które odwiedziły katolik, zastanawiało się nad wyborem swojej przyszłej szkoły. Narratorką była patronka placówki Święta Jadwiga – królowa o dobrym sercu. Widowisko miało elementy prezentacji, ale też były momenty humorystyczne, taniec i muzyka.

Nie tylko gala uświetniła 20-te urodziny Katolika – goście otrzymali okolicznościową publikację, historię szkoły dokumentowały wystawy, nie mogło zabraknąć poczęstunku i wielkiego tortu.
Jak jubileusz to oczywiście życzenia, ale też wspomnienia, wyróżnienia w dowód uznania i prezenty. O szczególnym charakterze szkoły mówił biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej ksiądz Arkadiusz Okroj.
Ksiądz prałat Piotr Wysga przekazał dyrektorowi Niemczykowi akt apostolskiego błogosławieństwa dla nauczycieli i uczniów podpisany przez papieża Franciszka.