Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

organy łęgowo
Nasz Tczew

Koncert organowy Gedymina Grubby w łęgowskim sanktuarium

Do sanktuarium Matki Boskiej Łęgowskiej, dzięki dobroczynności parafian, sprowadzono z Niemiec nowy instrument organowy. Niedawno proboszcz ksiądz Grzegorz Rafiński uroczyście poświęcił organy, a możliwości instrumentu podczas koncertu zaprezentował znakomity organista i kompozytor Gedymin Grubba. W telewizji Tetka będzie można zobaczyć ten koncert w całości.

Stare organy w Łęgowie były w opłakanym stanie – ksiądz proboszcz Grzegorz Rafiński przekazał parafianom informację, że ciągłe naprawianie ich nie ma sensu. Zapadła decyzja o sprowadzeniu do łęgowskiego sanktuarium organów piszczałkowych z Niemiec z Bawarii. Była to dość skomplikowana akcja przeniesienia i wymiany wielu części. Zakończyła się powodzeniem. Niedawno odbyło sie poświęcenie instrumentu.


Na uroczystość zaproszono organowego wirtuoza, kompozytora, organizatora duzych festiwali organowych miedzy innymi w katedrze w Pelplinie gedymina Grubbę.
Maestro Grubba najpierw wyjaśniał zebranym w kościele słuchaczom jak funkcjonuje instrument, z jakich złożonych jest elementów, łęgowskie organy określił jako “kompaktowe”, ale bardzo dobrej jakości, obecnie jest to jeden z najlepszych tego rodzaju instrumentów na całym Pomorzu.

Następnie Grubba zaprezentował możliwości instrumentu podczas koncertu. Wykonał utwory oddające różnorodną skalę brzmień łęgowskich organów. Każdy utwór opatrzył komentarzem. Widzowie usłyszeli kompozycje między innymi Georga Friedricha Händla, Jana Sebastiana Bacha czy Georgi Muszela.
Materiał filmowy z koncertu zrealizował Przemysław Waszkiewicz. Będzie go można w całości zobaczyć w telewizji Tetka.