Duży zakład produkujący w Tczewie łososia wędzonego, czyli Koral, wkrótce zostanie zamknięty. Niemal dwustu pracowników ma otrzymać od właściciela spółki nowe oferty pracy związane przede wszystkim z zakładami w pobliskich Zdunach. W chwili obecnej nie wiadomo, ilu pracowników z tej oferty skorzysta.
Firma Koral funkcjonuje w Tczewie od lat 50-tych w budynkach tuż przy Wiśle przy ul. Za Dworcem. W 2006 roku udziały w spółce Koral wykupiła grupa Graal. Od tego czasu zakład przeszedł wiele modernizacji, by zgodnie ze strategią nowego właściciela stać się jednym z dwóch zakładów wyspecjalizowanych w produkcji ryb wędzonych, mrożonych i świeżych pakowanych w atmosferze próżniowej. W ostatnich latach zakład Koral zajmował się wyłącznie produkcją łososia wędzonego. Na początku stycznia grupa Graal ogłosiła, że zamierza wygasić działalność tczewskiego zakładu. Decyzja ta nie oznacza likwidacji firmy Koral. Zmiany mają być kolejnym krokiem projektu optymalizacji procesów produkcji w grupie. Przedstawiciel Graala nie zdecydował się na wystąpienie przed naszą kamerą. W zamian otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania w formie pisemnej. Okazuje się, że zamknięcie produkcji to nie efekt kryzysu związanego z galopującą inflacją, a efekt planu realizowanego od wielu lat. W oświadczeniu czytamy, że:
„Kilka lat temu, wkrótce po zakupie spółki Superfish, podjęliśmy decyzję o połączeniu jej ze spółką Koral i stworzeniu jednej firmy z dwoma zakładami w Kukinii i Tczewie. W kolejnych latach moce produkcyjne Zakładu w Kukini były stopniowo zwiększane, kosztem bardzo dużych inwestycji w dozbrojenie w najnowocześniejsze maszyny i urządzenia, zapewniające najwyższą wydajność i bezpieczeństwo produkcji. Obecnie jesteśmy gotowi do przejścia do kolejnego etapu projektu, polegającego na przenoszeniu produkcji łososia wędzonego z zakładu w Tczewie do Kukini” – Wojciech Szejna, dyrektor ds. rozwoju i marketingu w Grupie Graal
Grupa Graal informuje, że długo przygotowywała się do procesu zamykania zakładu Koral mając na względzie bezpieczeństwo firmy i dobro pracowników. Wygaszanie produkcji potrwa kilka miesięcy, podczas których stopniowo będą zwiększane moce produkcyjne zakładu w Kukini, tak aby zapewnić ciągłość dostaw produktów dla konsumentów. Łącznie Koral obecnie zatrudnia w Tczewie 188 pracowników, w tym 122 mieszkańców powiatu tczewskiego i 66 osób z Trójmiasta oraz powiatów malborskiego i starogardzkiego. Graal informuje, że wszyscy pracownicy otrzymali w tym tygodniu propozycję pracy w szczególności w zakładzie produkcyjnym i centrum logistycznym w pobliskich Zdunach. W oświadczeniu czytamy, że:
„Priorytetem Zarządu Grupy Kapitałowej Graal jest dobro naszych pracowników. Dlatego wprowadzając zmiany w naszej organizacji w pierwszej kolejności skupiamy się na zapewnieniu ciągłości zatrudnienia naszym pracownikom (…) Zależy nam, żebyśmy wszyscy nadal mogli budować pozycję Grupy, czasami z nowymi wyzwaniami, ale w tym samym składzie osobowym. Dlatego chcemy zapewnić, że nie planujemy zwolnień wśród naszych pracowników. W późniejszym terminie rozpoczniemy formalny proces związany ze zmianą miejsca zatrudnienia” – Wojciech Szejna, dyrektor ds. rozwoju i marketingu w Grupie Graal
W chwili obecnej nie wiadomo, jaki procent pracowników tczewskiego Korala zdecyduje się na podjęcie pracy w Zdunach. Dodajmy, że dotąd nie zostały podjęte żadne decyzje związane z ewentualną sprzedażą budynków Korala znajdujących się przy ul. Za Dworcem. Przypomnijmy, że w 2017 roku miasto wybudowało drogę dojazdową wraz z miejscami parkingowymi specjalnie na potrzeby zakładu produkcyjnego. Spółka sfinansowała wówczas wykonanie dokumentacji, a miasto zapłaciło ponad milion złotych za budowę drogi.