Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Moszyński seniorzy
Nasz Tczew

Kosmiczne spotkanie dla TUTW i młodzieży

W ramach działań Tczewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Centrum Kultury i Sztuki odbyło się spotkanie z profesorem Markiem Moszyńskim z Politechniki Gdańskiej. Były wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej przygotował prezentację zatytułowaną “Astronomia, kosmos i informatyka”.

Profesor Marek Moszyński mieszka w Tczewie pracuje na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. W polskim środowisku naukowców jest autorytetem w dziedzinie astronomii i kosmosu. Dlatego był pierwszym wiceprezesem naszego krajowego NASA, czyli Polskiej Agencji Kosmicznej, utworzonej w 2014 roku. Maria Banna, prezeska Tczewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, postanowiła wykorzystać wiedzę oraz wyjątkowy dar przekazywania w ciekawy i przystępny sposób przez profesora Moszyńskiego działań naukowych w dziedzinie astronomii.


Na spotkanie o kosmosie przybyło blisko 50 seniorów – słuchaczy uniwersytetu trzeciego wieku. Sala CKiS była niemal wypełniona, ponieważ TUTW zaprosił na prezentację uczniów tczewskich szkół ponadpodstawowych. Przybyła młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego, Uniwersyteckiego Liceum Katolickiego oraz Zespołu Szkół Technicznych. Tczewski uniwersytet jest w tym roku aktywny. W przyszłym tygodniu 23 marca w sali obrad urzędu miejskiego organizuje kolejne spotkanie, którego bohaterem będzie słynny tenor pochodzący z Tczewa – Ryszard Karczykowski.