Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Łukasz Brządkowski prezydentem Tczewa
Nasz Tczew

Łukasz Brządkowski prezydentem Tczewa

Nowym prezydentem Tczewa został Łukasz Brządkowski z Samorządu OdNowa, który w drugiej turze wyborów otrzymał 66% poparcia. Prezydent elekt zostanie zaprzysiężony 7 maja. Do tego momentu obowiązki będzie pełnił dotychczasowy włodarz Mirosław Pobłocki z Porozumienia na Plus.

Niedzielne wybory ostatecznie rozstrzygnęły, kto wkrótce zasiądzie w fotelu prezydenta Tczewa. Urzędującego od 14 lat Mirosława Pobłockiego zastąpi dotychczasowy społecznik i radny Łukasz Brządkowski. Zwycięzca zdobył ponad 66% głosów, czyli utrzymał zdecydowaną przewagę nad konkurentem, co było już widoczne w pierwszej turze. Frekwencja wyniosła niecałe 42%, czyli znacznie mniej niż za pierwszym razem. Na antenie Radia Tczew poprosiliśmy prezydenta elekta o komentarz na gorąco.

Prezydenta Mirosława Pobłockiego nie zastaliśmy dziś w Urzędzie Miejskim z powodu jego choroby. Włodarz zamieścił na portalu społecznościowym oświadczenie, w tym także gratulacje dla Łukasza Brządkowskiego.

„W II turze wyborów zdobyłem ponad 6 tys. głosów. Okazało się to za mało, aby objąć urząd prezydenta. Mimo pracy, zaangażowania i wielu pozytywnych zmian, jakie zaszły w Tczewie w ostatnich latach, nie udało mi się przekonać większości. Dziękuję tym, którzy obdarzyli mnie zaufaniem i oddali na mnie swój głos, a także wszystkim, którzy w niedzielę poszli do wyborów, aby współdecydować o przyszłości naszego miasta. Dziękuję tym, którzy towarzyszyli mi w codziennej pracy dla dobra naszego miasta. Mam nadzieję, że Tczew nadal będzie się rozwijał, abyśmy wszyscy mogli być z niego dumni. Gratuluję mojemu kontrkandydatowi Łukaszowi Brządkowskiemu. Wiem, że czeka go ciężka praca i życzę mu powodzenia” – Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa

Łukasz Brządkowski podziękował za gratulacje od Mirosława Pobłockiego. Nowy prezydent elekt już zapowiedział, że jego zastępcą do spraw społecznych będzie była dyrektor Centrum Kultury i Sztuki Joanna Grabowska, która zdobyła także mandat radnej. Po spodziewanej rezygnacji Brządkowskiego i Grabowskiej ze swoich mandatów, w ich miejsce radnymi zostaną Wojciech Korda i Michał Wieczorkowski z Samorządu OdNowa. Przyszła Rada Miejska będzie składała się z sześciu radnych Samorządu OdNowa, sześciu Porozumienia na Plus, sześciu Prawa i Sprawiedliwości oraz pięciu Koalicji Obywatelskiej. Spytaliśmy prezydenta elekta, jaką większość będzie starał się skonstruować.

Łukasz Brządkowski jest znany od kilkunastu lat z działalności społecznej, np. z Dawnym Tczewem, Społecznym Komitetem Odbudowy Mostu, czy z Tczewem dla Ukrainy. Co dalej z tymi projektami?

Pierwsza sesja nowej Rady Miejskiej odbędzie się 7 maja. To właśnie tego dnia Łukasz Brządkowski zostanie zaprzysiężony na prezydenta Tczewa, a to oznacza, że Mirosław Pobłocki będzie sprawował tę funkcję do 6 maja włącznie. Pełną rozmowę z prezydentem elektem będzie można zobaczyć na antenie Telewizji Tetka po bloku programów informacyjnych.