Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

orliki niedostępne
Nasz Tczew

Miejskie boiska niedostępne wieczorem

Sportowe boiska przyszkolne, między innymi piłkarskie orliki, są od momentu zluzowania obostrzeń, wykorzystywane do maksimum. Pokrzywdzeni czują się amatorzy piłki nożnej, którzy spotykali się w godzinach wieczornych. Miejskie boiska przyszkolne decyzją władz samorządowych są otwarte do godziny dwudziestej. Zapytaliśmy wiceprezydenta Tczewa dlaczego skrócono czas udostępniania obiektów.

Na moment powrotu na boiska czekali nie tylko piłkarze klubów sportowych oraz dzieci i młodzież z piłkarskich szkółek. Od połowy maja można korzystać z boisk piłkarskich grupom osób, które stosują się do zasad przeciwdziałających rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
W naszym mieście jest mnóstwo grup nieformalnych, które korzystają bezpłatnie z obiektów sportowych. Mimo to nie wszyscy mogą powrócić po przerwie spowodowanej epidemią do swoich ulubionych sportowych zajęć.

W Tczewie praktycznie przy każdej placówce edukacyjnej są kompleksy sportowe. Największą popularnością cieszą się boiska do piłki nożnej wybudowane w ramach programów Orlik oraz podobne boiska, których budowa była finansowana w inny sposób. Te obiekty mają ogrodzenie i oświetlenie, są zarządzane przez tzw animatorów lub pracowników szkoły. Oni dbają o bezpieczeństwo, porządek i tworzą grafiki. Pierwszeństwo przy ustalaniach grafiku mają oczywiście kluby piłkarskie i szkółki – dzieci i młodzież zajmują obiekty zarządzane przez Tczewskie Centrum Sportu I Rekreacji, ale też w dużej części obiekty przyszkolne w godzinach popołudniowych.
Spora część grup piłkarskich dorosłych nie zmieściła się w grafikach, bo obiekty decyzją władz miasta są zamykane szybciej niż przed epidemią. Mowa o czterech boiskach. Do naszej redakcji zwróciły się osoby rozczarowane tym, że nie mogą tak jak wcześniej korzystać z boisk miejskich wieczorami, proszą o wyjaśnienie.

Wiceprezydent powiedział także, że opiekunowie obiektów ostatnio nie otrzymywali dotacji. Sytuacja z opłacaniem i koordynacją opiekunów obiektów z programu orlik wraca do normy i będa oni otrzymywać wynagrodzenie ze środków zewnętrznych.
Takich animatorów mają obiekty przy szkołach średnich, a te zarządzane są przez powiat. W Tczewie czynne są boiska przy II LO, Zespole Szkół Ekonomicznych i Zespole Szkół Branżowych. Zarządcę kompleksu sportowego przy II LO zarazem dyrektora Powiatowego Centrum Sportu Tomasza Tobiańskiego zapytaliśmy czy z boisk na orlikach przy szkołach średnich można korzystać wieczorami?