Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Mona Lisa w Fabryce Sztuk
Nasz Tczew

Mona Lisa w Fabryce Sztuk

Galeria Henryka Kudzio dostępna w Fabryce Sztuk została wzbogacona o kolejne kopie obrazów znanych artystów. Nowością są między innymi miniatury braci Limbourg oraz słynna Mona Lisa Leonarda da Vinci.

Henryk Kudzio to artysta malarz, grafik i kopista. Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczestnik wystaw krajowych i międzynarodowych. Laureat wielu nagród i wyróżnień z plakatu i grafiki artystycznej. Jego prace znajdują się w polskich i zagranicznych kolekcjach. Wykonane przez niego kopie słynnych obrazów były prezentowane w Fabryce Sztuk wielokrotnie. Aktualnie w budynku przy ul. Podmurnej znajduje się cyklicznie aktualizowana stała galeria. Z okazji Dnia Tczewa dodano nowości, m.in. miniatury autorstwa niderlandzkich braci Limbourg. Zdaniem artysty obok Giocondy, czyli Mony Lisy, nikt nie przechodzi obojętnie.

Galeria w Fabryce Sztuk ma na celu zachęcenie tczewian do obcowania ze światową sztuką. Wystawa obrazów jest przesiąknięta duchem dzieł wielkich mistrzów malarstwa, a klimat kamienicy sprzyja ich kontemplacji. Henryk Kudzio nie skupiał się na tworzeniu kopii od początku swojej kariery. Wszystko zaczęło się od zachwytu nad pracami niderlandzkiego, renesansowego artysty Pietera Bruegla, autora słynnej „Wieży Babel”.

Na wystawie można podziwiać także kopie dzieł np. Hansa Memlinga czy Hieronima Boscha. Artysta już pracuje nad kolejnymi kopiami, które zostaną zaprezentowane w Tczewie.

Galerię Henryka Kudzio można oglądać w budynku Fabryki Sztuk przy ul. Podmurnej codziennie od godziny 10 do 16, a w czwartki od 10 do 18. Wstęp jest bezpłatny.