Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Most Tczewski połączył pomorskich posłów
Nasz Tczew

Most połączył pomorskich posłów

Z okazji Święta Mostu Tczewskiego pomorscy parlamentarzyści, zarówno z ugrupowań rządzących jak i z opozycyjnych, wspólnie, ponad podziałami, podpisali apel do premiera o jak najszybsze przekazanie brakujących środków na Most Tczewski. Na dokończenie przerwanej odbudowy potrzeba jeszcze ok. 200 mln zł.

12 października 1857 r. Mostem Tczewskim oficjalnie przejechał pierwszy pociąg. 3 lata temu z okazji 160-letniej rocznicy tego wydarzenia były starosta Tadeusz Dzwonkowski ustanowił Święto Mostu Tczewskiego. W tym roku obchody święta zorganizował starosta Mirosław Augustyn wraz z pomocą inicjatorów petycji #MostTczewskiJakWesterplatte. Z uwagi na epidemię koronawirusa wydarzenie było zamknięte. W pierwszej kolejności odbyła się konferencja z udziałem pomorskich posłów. Przedstawiciel Społecznego Komitetu Odbudowy Mostu opowiedział o unikalności zabytku.

Wójt gminy Lichnowy, w skład której wchodzi Lisewo Malborskie, wyjaśnił, z jakimi problemami borykają się mieszkańcy wschodniego brzegu Wisły, którzy od 9 lat nie mogą korzystać z Mostu Tczewskiego. Podczas konferencji zaprezentowano wypowiedź 92-letniego profesora Andrzeja Januszajtisa, cenionego znawcy pomorskich zabytków.

Starosta tczewski w emocjonalnym wystąpieniu zwrócił się z prośbą do pomorskich posłów, aby ich działania nie kończyły się na słowach, a na czynach. W trakcie spotkania głos zabrali także posłowie i posłanki: Beata Maciejewska z Lewicy, Małgorzata Chmiel oraz Agnieszka Pomaska z Koalicji Obywatelskiej, Kacper Płażyński oraz Kazimierz Smoliński z Prawa i Sprawiedliwości, a także Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski oraz asystent posła Michała Urbaniaka z Konfederacji, Arkadiusz Zaborowski. O tym, jak parlamentarzyści odnieśli się do słów tczewskiego starosty, powiemy w jutrzejszym wydaniu Naszego Tczewa.

Pod koniec konferencji nastąpiło wspólne, ponad podziałami podpisanie apelu do premiera Mateusza Morawieckiego o przekazanie brakujących środków na Most Tczewski. Zapis całej konferencji można zobaczyć na antenie Telewizji Tetka.

Po podpisaniu apelu posłowie zwiedzili zabytkowy most, zarówno od strony Tczewa, jak i Lisewa Malborskiego. Posłowie i samorządowcy mieli okazję obejrzeć z bliska zabytkowe kratownice Carla Lentzego oraz neogotyckie wieżyczki.

Dodajmy, że z okazji tegorocznego święta Dawny Tczew i Ruch Inicjatyw Obywatelskich Tczewa uruchomił zaktualizowaną stronę mostytczewskie.pl.