Na terenie II Liceum Ogólnokształcącego powstał skwer pamięci sowieckich ofiar – Tczewski Panteon Katyński. Jego otwarcie i poświęcenie odbyło się 4 kwietnia, w rocznicę pierwszych egzekucji w Katyniu. Teraz można też podziwiać charakterystyczny mural, który uzupełnia tę artystyczną instalację.
Panteon Katyński jest miejscem pamięci ofiar reżimu stalinowskiego – Polaków, w tym tczewian, zamordowanych w okresie II wojny światowej. Na ten szczególny pomnik składają się: granitowe epitafium, przymocowane do słupów symbolizujących sowieckie obozy koncentracyjne oraz aleja utworzona z zasadzonych 20 dębów kolumnowych dedykowanych pięćdziesięciu ofiarom z terenu powiatu tczewskiego, które zginęły w Katyniu z rąk sowietów. Pomysłodawcą tego monumentu jest Stefan Kukowski, Wielki Kanclerz Przeoratu Pomorskiego Orderu Świętego Stanisława, podobnie jak muralu wieńczącego to dzieło.
Ważnym elementem kompozycji muralu budzącym silne emocje są cytaty: pierwszy z wiersza franciszkanina, wykładowcy teologii pastoralnej, poety i krytyka zarazem – Eligiusza Dymowskiego: „…Bo nie można zakopać pamięci w dołach…” oraz drugi Adama Mickiewicza: „Jeżeli zapomnę o Nich, Ty Boże na niebie, zapomnij o mnie”.
I żyć będzie. Panteon – to nie tylko miejsce hołdu i zadumy, to miejsce wieloznaczne, gdzie odbywać się będą różne inne patriotyczne wydarzenia.
Teren Panteonu Katyńskiego zmienia się i nabiera charakteru. Dęby się rozrastają a biegnącą do pamiątkowej tablicy alejkę wyłożono brukową kostką.