Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Mury obronne doczekają się rewitalizacji
Nasz Tczew

Mury obronne doczekają się rewitalizacji

Urząd Miejski czeka na zgłoszenia firm w ramach przetargu związanego z rewitalizacją średniowiecznych murów obronnych zlokalizowanych przy ul. Podmurnej i Wodnej. Prezydent Tczewa przypomina, jakie jest znaczenie tych cennych zabytków dla historii naszego miasta.

W 2023 roku informowaliśmy o przetargu na wykonanie dokumentacji remontu XIV-wiecznych murów obronnych przy ul. Wodnej i Podmurnej. Krzyżacka budowla wymaga rewitalizacji z uwagi m.in. na kruszenie się cegieł i zawilgocenie. Po tym jak miasto otrzymało z Polskiego Ładu pół miliona złotych na wykonanie prac rewitalizacyjnych, przyszła pora na kolejny przetarg – tym razem na realizację tego, co zostało opisane w dokumentacji.

Zespół obwarowań miejskich to najważniejsza inwestycja jakiej podjęli się Krzyżacy w XIV w. Wykorzystując warunki naturalne, w tym nurt rzeki Wisły od wschodniej strony grodu, układ topograficzny parowów i jarów od strony południowo-zachodniej, a także istniejący już system wałów ziemnych zbudowany za czasów księcia Sambora II, Krzyżacy skonstruowali ciąg murów wzmocnionych basztami oraz kilkoma bramami. Pozostałe do dziś nieliczne fragmenty krzyżackich murów zlokalizowane są przy ul. Podmurnej i Wodnej oraz między ul. Wąską a Ogrodową, dodatkowo zachowały się też relikty murów znajdujące się obecnie pod ziemią pod budynkami mieszkalnymi np. przy ul. Rybackiej.

W 2011 roku dokonano rewitalizacji i częściowej odbudowy murów przy ul. Podmurnej. Po ponad dekadzie trzeba je odświeżyć, ponieważ wymagają miejscowych wzmocnień i napraw cegieł i spoin, likwidację miejscowych zawilgoceń i zanieczyszczeń muru. W najgorszym stanie są relikty przy ul. Wodnej. Stwierdzono tu liczne wady i usterki, które bez wykonania niezbędnych zabezpieczeń i napraw mogą spowodować zagrożenie życia i zdrowia ludzi. Należy liczyć się z trwale postępującą degradacją obiektu w przypadku braku działań. Prezydent Tczewa, który prywatnie jest miłośnikiem historii miasta i byłym koordynatorem Dawnego Tczewa, przypomina, jakie znaczenie mają krzyżackie obwarowania.