Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

nieruchomości sprzedaż
Nasz Tczew

Na sprzedaż sąd, przystań i NCT?

Sprzedaż nieruchomości w ubiegłym roku przyniosła do budżetu miasta blisko 4 miliony złotych. Tym samym wydział gospodarki mieniem komunalnym w tczewskim urzędzie miejskim wypełnił zakładane plany. Jakie nieruchomości zamierza sprzedać miasto w tym roku?

Wydział gospodarki mieniem komunalnym co roku ma określony cel wysokości sprzedaży. Zbycie nieruchomości to nie tylko kwestia przychodu do budżetu miasta. Wiąże się również z rozwojem, urbanistycznym kreowaniem przestrzeni, ściąganiem inwestorów. O to, jakie nieruchomości sprzedano w ubiegłym roku, zapytaliśmy wiceprezydenta Tczewa do spraw gospodarczych Adama Burczyka.

Nowe Centrum Tczewa (NCT) – tak nazwano teren inwestycyjny jakim dysponuje miasto po przejęciu byłej jednostki wojskowej. Tczewianie pytają od kilku lat – kiedy rozpocznie się jego zagospodarowanie? Po sporządzeniu nowego planu przestrzennego teren został podzielony na strefy, a im przypisano funkcje. Pierwsi inwestorzy to lokalni deweloperzy, część nowego osiedla już powstała i proces rozbudowy trwa. Czy w tym roku miasto sprzeda duży i najatrakcyjniej położony teren – po koszarowcu i byłym placu przed nim położonym od strony Wojska Polskiego. W planie ma on funkcję usługową i prezydent Mirosław Pobłocki liczy na inwestora chcącego wybudować tu na przykład nowoczesny biurowiec.

Mimo tych słów w planie sprzedaży wydziału gospodarki mieniem komunalnym nie ma nieruchomości położonej na byłej jednostce wojskowej, czyli Nowego Centrum Tczewa.

Plan na ten rok zakłada sprzedaż w tym roku za 5 milionów 750 tysięcy złotych. W planie są działki jednorodzinne z ulic Kapitańskiej i Retmańskiej, wykup lokali komunalnych oraz trzy nieruchomości o szacowanej wartości łącznie ponad 6 milionów złotych. Na przykład połączone działki przy ulicy Okrętowej na osiedlu Staszica, gdzie można zlokalizować centrum usługowo-handlowe dla tego osiedla. Miasto będzie chciało również sprzedać były sąd oraz przystań nad Wisłą.

Przystań nad Wisłą nie znalazła nabywcy pomimo ogłoszenia trzech przetargów. Przy czwartym, jaki będzie ogłoszony w tym roku, cena nieruchomości prawdopodobnie będzie obniżona o 500 tysięcy złotych i obiekt ten będzie można kupić za minimum półtora miliona.