Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Nasz Tczew

Najpierw Godziszewo potem Stanisławie

Niebawem rozpoczną się prace przy przebudowie drogi wojewódzkiej numer 224. Na początek Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku zlecił kompleksowy remont dwukilometrowego odcinka tej drogi w Godziszewie.

Dyrektor gdańskiego ZDW zapewnia, że w okresie dwóch lat zostanie całkowicie dokończona przebudowa ponad dziewięciokilometrowego odcinka od Godziszewa do węzła z autostradą A jeden w Stanisławiu.

Przebudowa tego odcinka drogi wojewódzkiej 224 ma swoją historię. W 2016 roku kompleksowy remont drogi od węzła A1 w Stanisławiu do Godziszewa, włącznie z węzłem z drogą 222, rozpoczęła firma Trakcja. Zadanie miała zrealizować w dwa lata za niespełna 25 milionów złotych. To ta sama firma, która porzuciła przebudowę odcinka drogi krajowej numer 22 od Czarlina do mostu na Wiśle w Knybawie. Trakcja wykonała projekt zadania i wyremontowała jedynie niewielki odcinek drogi. Negocjowała przedłużenie terminu realizacji, ostatecznie ZDW zerwał umowę. Sprawa miała trafić na wokandę, jednak strony doszły do ugody przedsądowej. Następnie ZDW podzielił zadanie na trzy etapy, żeby inwestycja otrzymała dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. O powrocie do prac przy przebudowie drogi nr 224 powiedział nam dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Grzegorz Stachowiak.

W styczniu tego roku ogłoszono przetarg na pierwszy etap. Wpłynęło osiem ofert, ale problem polegał na tym, że teoretycznie najkorzystniejszą ofertę złożyła… firma Trakcja. Sprawa trafiła do Krajowej Izby Odwoławczej. Dopiero po blisko roku można było wyłonić wykonawcę innego niż Trakcja.

Dyrektor ZDW dodał, że pozostałe dwa etapy odcinka drogi uda się zrealizować równolegle, a więc zmieścić się w terminie do maja 2022 roku. Warunkiem jest jednak przeprowadzenie bez żadnych przeszkód ogłoszonych w grudniu przetargów.