Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Najstarsze widokowe zdjęcie w Polsce
Nasz Tczew

Najstarsze widokowe zdjęcie w Polsce

Wracamy do tematu niezwykłego odkrycia, jakiego w listopadzie dokonali miłośnicy historii z Dawnego Tczewa. Odnalezione przez nich niemal 170-letnie zdjęcie Mostu Tczewskiego w fazie budowy okazało się nie tylko najstarszym zdjęciem wykonanym w Tczewie, ale najstarszą fotografią widokową w Polsce.

Przypomnijmy, że zdjęcie Mostu Tczewskiego datowane na rok 1853 Jagoda Koc z forum Dawnego Tczewa odnalazła w cyfrowych zasobach szwajcarskiej biblioteki. Fotografia ukazuje wczesny etap prac przy budowie symbolu Tczewa. Na zdjęciu uwieczniono nie tylko powstające filary, ale także robotników stojących na rusztowaniach. Tematem zainteresował się gdański historyk fotografii Ireneusz Dunajski, który w 2019 roku sprzedał swoją bogatą kolekcję tczewskich pamiątek Miejskiej Bibliotece Publicznej. W listopadzie informowaliśmy, że odnalezione zdjęcie jest najstarszym wykonanym w Tczewie. Zdaniem specjalisty mamy do czynienia z czymś o wiele cenniejszym, z najstarszym widokowym zdjęciem w całej Polsce.

Ireneusz Dunajski uważa, że fotografię wykonano w czerwcu lub lipcu 1853 roku. Historyk fotografii podejrzewa, że najstarsze zdjęcie mostu wykonał fotograf z Berlina.