Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

noc bibliotek 2019
Nasz Tczew

Noc Bibliotek z Kubusiem i fraszkami

Na czwartej Nocy Bibliotek w Tczewie nie zabrakło atrakcji dla dzieci i dorosłych, a prezydent Tczewa wykorzystał okazję, by wręczyć nagrodę za działalność w dziedzinie kultury. Otrzymała ją wokalistka, instruktorka śpiewu i animatorka kultury Agata Sowa.

Tradycyjnie miejscem wielu atrakcji inspirowanych książkami i historią była główna siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Jarosława Dąbrowskiego. Najpierw były animacje dla dzieci w plenerze i podsumowanie konkursów: plastycznego zatytułowanego “Mój bohater” oraz projektu czytelniczego “Z książką na start”. Były nagrody dla najlepszych i wyróżnionych, a każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom. Dużo radości najmłodszym przysporzyły przygotowane stacje zabaw – szczególnym powodzeniem cieszyła się sensoryczna ścieżka.
Po nagrodach przyszedł czas na występy. Grupa Sów z tczewskiego przedszkola nr 8 przygotowała program góralski, inspirowany regionem Podhala.

Potem nadszedł czas na literaturę czytaną oraz zwiedzanie specjalnie przygotowanych sal biblioteki, gdzie czekały na uczestników nocy ciekawe atrakcje. Zapytalismy dyrektora Korde o pomysł na tegoroczna Noc Bibliotek.

Wieczorna część nocy bibliotek rozpoczęła się od uroczystości wręczenia nagrody prezydenta Tczewa w dziedzinie kultury. Wiceprezydent Adam Urban po krótkim wstępie oświadczył, że wybór padł na Agatę Sowę.
Agata Sowa to wokalistka wielokrotnie uświetniająca występami wydarzenia kulturalne w Tczewie. Odkrywa też i szlifuje wokalne talenty – dzieci i młodzież pod jej opieką osiągają wiele sukcesów na konkursach indywidualnych. Jest też niestrudzoną animatorką kultury, inicjatorką i organizatorką festiwalu piosenki “Niezapominajka”. Na co dzień uczy muzyki w Szkole Podstawoiwej nr 11 gdzie z powodzeniem prowadzi chór i zespół taneczny.

Zwieńczeniem Nocy Bibliotek było czytanie sceniczne. Aktorzy zaprezentowali popularne i nieco mniej znane fraszki polskich literatów od Jana Kochanowskiego po poetów współczesnych (także tczewskich). To utwory pozornie łatwe w odbiorze, ale jednocześnie niosące z sobą bogate, uniwersalne przesłanie. Oczywiście ważny we fraszkach jest humor, często oryginalny, czasem nieprzyzwoity.