Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Nowy rząd wyręczy PiS w odbudowie mostu
Nasz Tczew

Nowy rząd wyręczy PiS w odbudowie mostu?

Rząd Prawa i Sprawiedliwości przez osiem lat nie zdołał spełnić obietnicy i odbudować Mostu Tczewskiego. Czy uda się to w najbliższych latach nowemu rządowi, na czele którego stanie lider Koalicji Obywatelskiej? Starostwo liczy na to, że sytuacja patowa zostanie ostatecznie przerwana.

Odbudowa Mostu Tczewskiego rozpoczęła się w 2012 roku od rewitalizacji czterech wież. Dwa lata później rząd PO-PSL na czele z premier Ewą Kopacz przekazał niemal 23 mln zł na I etap odbudowy, czyli remont najstarszej, zabytkowej części konstrukcji. W 2015 roku, krótko przed oddaniem władzy premier zadeklarowała, że odbudowa mostu będzie kontynuowana.

W kolejnych latach rząd Beaty Szydło i później Mateusza Morawieckiego deklarował kontynuowanie odbudowy. W 2017 roku rząd PiS przekazał 31 mln złotych na II etap odbudowy. Środków było jednak za mało na realizację całego zadania, dlatego podzielono je na pół. W 2019 roku w trakcie realizacji etapu II A Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków z nadania PiS, czyli Igor Strzok, wstrzymał inwestycję. Do chwili obecnej prace nie ruszyły, mimo że rok temu rząd przekazał 62 mln zł. Nie pomogły deklaracje premiera Morawieckiego z ubiegłego roku.

Ta perła nie odzyskała blasku przez 8 lat rządów PiS. Jedyne, co udało się w tym czasie zrealizować, to ćwierć jednego etapu odbudowy, a przypomnijmy, że łącznie zaplanowano ich cztery. Społeczny Komitet Odbudowy Mostu jest zadania, że jest to spowodowane hipokryzją przedstawicieli władzy PiS w Ministerstwie Kultury – obecnego i byłego Generalnego Konserwatora Zabytków, czyli Jarosława Sellina i Magdaleny Gawin.

Dokończenie odbudowy będzie zależało od nowego rządu. Starostwo tczewskie oraz społecznicy mają nadzieję, że nowa władza odciąży powiat z obowiązku wniesienia wkładu własnego i w całości sfinansuje dokończenie odbudowy. Reprezentujący Koalicję Obywatelską nowy, starogardzki poseł Patryk Gabriel zapowiada zajęcie się tym tematem. W programie „Opinie w Radiu Tczew” podobne słowa wypowiedział senator. Deklaruje on, że nowa władza odwoła pomorskiego konserwatora. Z kolei starosta tczewski liczy na to, że nowy rząd przekaże ponad 200 mln zł na dokończenie etapu drugiego, trzeciego i czwartego.

Społecznicy są zdania, że poseł Kazimierz Smoliński z PiS z jednej strony pomagał zdobyć dla powiatu wielomilionowe środki na most, a z drugiej napotykał w swoim własnym środowisku na opór względem odbudowy zabytku. Jeśli PiS przejdzie wkrótce do roli partii opozycyjnej, poseł nadal będzie wspierał temat mostu.

62 mln zł z Polskiego Ładu muszą zostać wydane do stycznia przyszłego roku. Starostwo najprawdopodobniej złoży wniosek o wydłużenie tego terminu o kolejne 8 miesięcy. Powodem nie ogłoszenia przetargu jest wciąż brak zgód pomorskiego konserwatora na kontynuowanie zadań przerwanych 4 lata temu.