Powiatowy i Wojewódzki Urząd Pracy zorganizowali spotkanie z pracodawcami powiatu tczewskiego na temat zmian w przepisach dotyczących zatrudniania cudzoziemców.
W województwie pomorskim rośnie ilość zatrudnianych obcokrajowców, dlatego też wojewódzki urząd pracy we współpracy z powiatowymi jednostkami zorganizował cykl spotkań z przedsiębiorcami, które odbywają się w poszczególnych powiatach. Jedno z nich odbyło się niedawno w Tczewie. Impulsem do spotkania były zmiany przepisów dotyczących zatrudniania cudzoziemców na terenie naszego kraju. Chodzi o obywateli z państw, które do tej pory korzystały z możliwości zatrudnienia bez zezwolenia na podstawie oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy rejestrowanych w powiatowych urzędach pracy.
Tylko do 30 listopada tutejszy urząd pracy zarejestrował 5611 oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy obywatelom Republiki Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Federacji Rosyjskiej i Ukrainy.
Urzędnicy zanotowali znaczny wzrost przyjmowanych oświadczeń, gdyż w 2016 roku w okresie od stycznia do grudnia takich oświadczeń przyjęto 2946, natomiast w 2015 r. zaledwie 270.
W związku ze zmianami w zatrudnianiu cudzoziemców tutejszy urząd pracy będzie miał zwiększone obowiązki i nie lada wyzwanie.
W Tczewie nie tylko zatrudniani są obcokrajowcy zza wschodniej granicy, ale też sami zakładają firmy na przykład budowlane. Oleksandr Melnyk, przedstawiciel jednej z nich mówi, że branża budowlana wciąż się rozwija i warto w nią inwestować.
W pracach sezonowych w rolnictwie czy sadownictwie też można znaleźć pracujących obcokrajowców. Będzie na pewno szansa na zatrudnienie cudzoziemców do prac niewymagających wysokich kwalifikacji w branży budowlanej i szeroko rozumianych pracach produkcyjnych – dodała dyrektor Ewa Uzdowska.