Sprawdziliśmy jak tczewianie świętowali Dzień Niepodległości.
W ostatni weekend w Tczewie odbyło się kilka wydarzeń związanych z Narodowym Świętem Niepodległości. Zorganizowano nie tylko uroczystości patriotyczno-religijne, ale także festyn na placu Hallera oraz koncert.
Tczewianie rozpoczęli świętowanie już w piątek 10 listopada. W Fabryce Sztuk odbyła się Gala Niepodległości zorganizowana przez Klub Inteligencji Katolickiej. Podczas spotkania historyk Kazimierz Ickiewicz wygłosił prelekcję o odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Następnie goście wysłuchali piosenek patriotycznych w wykonaniu chórów ze Szkoły Podstawowej nr 7, 10 i 11.
W sobotę uroczystości rozpoczęły się mszą w tczewskiej farze. W wykonaniu solistów i chóru pod dyrekcją Kazimierza Ostrowskiego można było usłyszeć fragmenty mszy pt. „Panie powstrzymaj głos ostatniego dzwonu” Wojciecha i Damiana Galińskich do słów Romana Landowskiego.
Po mszy Harcerska Orkiestra Dęta poprowadziła tczewian pod obelisk marszałka Józefa Piłsudskiego. Po złożeniu kwiatów uczestnicy przeszli na stary cmentarz przy ul. 30 Stycznia, gdzie pod pomnikiem odbyła się dalsza część uroczystości patriotycznych.
Po części patriotyczno-religijnej rozpoczął się festyn na placu Hallera. Fabryka Sztuk oraz Miejska Biblioteka Publiczna przygotowały warsztaty i konkursy dla najmłodszych. Tczewianie mogli poczęstować się gulaszem wykonanym przez uczestniczkę programu Master Chef – Dianę Volokhową. Ponadto na scenie wystąpiły chóry „Passionata” oraz „Passionatka”, grupa Old&Young, zespół folklorystyczny Frantówka, Kociewsko-Kaszubska Orkiestra Dęta TORPEDA oraz Jakub Freda.
W niedzielę w Centrum Kultury i Sztuki odbył się świąteczny koncert. Na scenie widzowie zobaczyli Dariusza Kordka, Annę Lasotę, Jakuba Oczkowskiego, Adama Biedrzyckiego i Sławomira Głazka. Koncert przeniósł widzów do lat 30-tych XX wieku, czyli do czasów, gdy prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości, Sejm ustanowił święto obchodzone 11 listopada.