Na wniosek prezydenta miejski odcinek ulicy Jana z Kolna będzie się wkrótce nazywał ulicą kapitana Walentego Faterkowskiego na cześć obrońcy Mostów Tczewskich z 1939 roku. Dodatkowo poprawie uległo skrzyżowanie tej drogi z ulicą Sambora, Zamkową i Żeglarską. Dzięki apelowi radnego zwiększono bezpieczeństwo tego miejsca.
Skrzyżowanie ulicy Sambora, Zamkowej, Jana z Kolna i Żeglarskiej, mimo że było odpowiednio oznakowane, potrafiło zdezorientować niejednego kierowcę. Radny Tomasz Tobiański apelował o to, aby dla zwiększenia bezpieczeństwa stworzyć w tym miejscu rondo. Miejski Zarząd Dróg przeanalizował tę sprawę i doszedł do wniosku, że aby zwiększyć bezpieczeństwo i czytelność tego skrzyżowania, należy je odpowiednio przemalować.
To już druga zmiana związana z organizacją ruchu na ul. Jana z Kolna w ostatnich miesiącach. W kwietniu wprowadzono nowe oznakowanie, które sprawiło, że pierwszeństwa nie mają już pojazdy poruszające się Jana z Kolna prosto w kierunku nieczynnego Mostu Tczewskiego. To pierwszeństwo mają kierowcy, skręcający w odnogę Jana z Kolna. Właśnie z tym rozwidleniem związana jest kolejna zmiana, tym razem w nazewnictwie. Ulica Jana z Kolna od lat składa się z części administrowanej przez powiat, czyli tej prowadzącej na most, oraz części administrowanej przez miasto, czyli z odnogi biegnącej równolegle do bulwaru.
Prezydent Tczewa postanowił rozróżnić obie części Jana z Kolna poprzez nadanie nowej nazwy miejskiemu fragmentowi. Jako miłośnik historii oraz Mostów Tczewskich prezydent Łukasz Brządkowski zaproponował na patrona kapitana Walentego Faterkowskiego, czyli obrońcę mostów z 1939 roku. Zmiana nazwy nie spowoduje konieczności wymiany dokumentów, ponieważ tak się składa, że do wspomnianej odnogi Jana z Kolna nie jest przypisany żaden adres. Na czerwcowej sesji nad tematem pochylili się miejscy radni. Przyjęli prezydencką uchwałę i w efekcie już wkrótce rozwidlenie Jana z Kolna będzie oficjalnie nazywało się ulicą kapitana Walentego Faterkowskiego. Oznacza to, że coroczne uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej, będą się odbywać przy ulicy, której patronem zostanie bohater tejże wojny.
Walenty Faterkowski urodził się 25 stycznia 1912 r. w Chełmży. Po służbie w wojsku pracował w Tczewie, początkowo w urzędzie skarbowym, a później w kasie chorych. W sierpniu 1939 r. został zmobilizowany i przez pułkownika Stanisława Janika skierowany na przyczółek wschodni Mostu Tczewskiego. 1 września to właśnie on odpierał ataki zarówno jadących pociągiem od strony Szymankowa wojsk niemieckich, jak i ciężkiej artylerii. 7 września dostał się do niewoli. Do ojczyzny powrócił dopiero po wojnie. Mimo trudnych lat spędzonych w obozach jenieckich, pozostał wierny Polsce i pamięci o tamtych wydarzeniach. W 2009 roku odwiedził Tczew, gdzie spotkał się z młodzieżą i wziął udział w uroczystościach rocznicowych. Wtedy też został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Miasta. Zmarł w 2013 roku w wieku 101 lat.
Wkrótce w Telewizji Tetka przypomnimy archiwalną rozmowę z Walentym Faterkowskim zarejestrowaną w 2011 roku.