W sobotę, 13 kwietnia – przy Panteonie Katyńskim w sąsiedztwie drugiego Liceum Ogólnokształcącego, zebrali się samorządowcy miasta i powiatu, duchowieństwo, przedstawiciele instytucji, organizacji społecznych i politycznych oraz młodzież szkolna i harcerze, by uczcić Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
– Każdy z imieniem, nazwiskiem i kulą w głowie – mówił Jerzy Wierzbowski, przedstawiciel Rodzin Katyńskich, podczas uroczystości Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, która odbyła się przy Panteonie Katyńskim w sąsiedztwie drugiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Tczewie. W obecności samorządowców miasta i powiatu, duchowieństwa, przedstawicieli instytucji, organizacji społecznych i politycznych oraz młodzieży szkolnej i harcerzy – przypomniał o tragicznych wydarzeniach narodu polskiego, które miały miejsce wiosną 1940 roku, kiedy NKWD wymordowało z motywów politycznych dziesiątki tysięcy obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę.
W tym roku Polacy – również tczewianie – 13 kwietnia po raz dwunasty obchodzili Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, po tym jak 14 listopada 2007 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił go świętem państwowym. A jest ono obchodzone w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Prace ekshumacyjne Niemcy rozpoczęli 18 lutego i do 13 kwietnia wydobyli ponad 400 ciał. W dniu tym radio berlińskie podało komunikat o odnalezieniu w lesie katyńskim zwłok dwunastu tysięcy polskich oficerów wymordowanych strzałem w tył głowy wiosną 1940 roku.
25 lat temu – 13 kwietnia 1990 r. , Związek Sowiecki przyznał się do zbrodni katyńskiej, nazywając ją „jedną z cięższych zbrodni stalinizmu”. Przez 50 lat władze sowieckie konsekwentnie zaprzeczały odpowiedzialności ZSRR za zamordowanie przez NKWD w 1940 r. dwudziestu dwóch tysięcy obywateli polskich: żołnierzy, policjantów, strażników granicznych, naukowców, lekarzy, pedagogów, księży. Zginęli w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Twerze. Wśród nich byli również tczewianie oraz osoby związane z naszym miastem. Wszystkim oddano cześć.
Katyńskie wiersze recytowali uczniowie II LO.
Słowo Boże wygłosił ks. dziekan Jacek Spychalski z parafii Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła. Pod pamiątkową tablicą złożono kwiaty i zapalono znicze. Organizatorami uroczystości byli Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa oraz starosta tczewski Mirosław Augustyn.