XVI Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych przeszedł już do historii. Uczestniczyło w nim trzystu pięćdziesięciu niepełnosprawnych artystów z trzydziestu sześciu zespołów reprezentujących osiem europejskich państw oraz Republikę Południowej Afryki.
XVI Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych tradycyjne rozpoczął się wielobarwną paradą wychowanków i wychowawców tczewskiego Zespołu Placówek Specjalnych zapraszającą mieszkańców do Centrum Kultury i Sztuki, które stało się wielką teatralną sceną. Na niej w dniach od 11 do 13 września zaprezentowało się trzystu pięćdziesięciu niepełnosprawnych artystów z trzydziestu sześciu zespołów: z Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Gruzji, Litwy, Macedonii, Polski, Republiki Południowej Afryki oraz Ukrainy. Podczas uroczystego otwarcia witający gości i uczestników tego wielkiego kulturalnego wydarzenia powiedzieli, że: „Trudno zliczyć ile przedstawień już widzieliśmy, ile było w nich magii, ile niezapomnianych chwil. Wydawałoby się, że widzieliśmy już wszystko, jednak nam ciągle udaje się uczestniczyć w widowisku, które na długo zapada w pamięć zarówno artystom, jak i widzom.
Wszystkie przedstawienia były nadzwyczajne. Na deskach stanęli wspaniali artyści, wyjątkowi ludzie, którzy pokazali wszystkim rzeczywistość przez pryzmat swoich emocji. Widzowie zobaczyli pantomimę, grę świateł i barw oraz całą plejadę baśniowych postaci.
Wojciech Rinc, twórca Przeglądu Teatrów Wspaniałych podczas uroczystości podkreślił, że: „Bez sztuki oraz artystów świat byłby pozbawiony sensu. Wiele prawd pozostałoby nieodkrytych, niezauważonych. Wielu doznań, czy też uczuć nie bylibyśmy w stanie zidentyfikować”.
Jacek Wojcieszak, prezes Stowarzyszenia zapytany o Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych powiedział, że bez nich Tczew byłby uboższy kulturowo.
Po przywitaniu gości i zaprezentowaniu się czterech pierwszych grup artystycznych – później – dla zaproszonych gości wystąpiły zespoły Ajagore i Samerband oraz chóry Passionatka i Nieboskłonni w koncercie „Podaruj mi swój czas”.
Na scenie zaprezentowali się wyjątkowi artyści, którzy przeżyli swoją wielką przygodę z teatrem. Poziom inscenizacji był bardzo wysoki, powiedział Jarosław Wojciechowski, przewodniczący składu jury.
Trzyosobowe jury przyznało: wielką nagrodę XVI Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych grupie Zerniatko z Żytomierza z Ukrainy.
Nagroda Specjalna Jury – poza konkursem – trafiła do grupy Rag Baby-Ann z Adakavas z Litwy. Nagroda Specjalna powędrowała do debiutującej grupy „Milutek” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Kołobrzegu.
Tradycyjnie, podczas gali wręczania nagród widzowie mieli niewątpliwą przyjemność podziwiać występ najmłodszych artystów z Teatrzyku ze Stumilowego Lasu, który działa przy Przedszkolu Specjalnym w Zespole Placówek Specjalnych w Tczewie.
XVI Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych przebiegał m.in. pod patronatem medialnym Telewizji TeTka.