Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Petycja o moście nabrała rozpędu
Nasz Tczew

Petycja o moście nabrała rozpędu

Tczewscy działacze ze Społecznego Komitetu Odbudowy Mostu znaleźli ogromne poparcie dla pomysłu, by państwo poprzez specustawę przejęło Most Tczewski, dokończyło jego przebudowę i utworzyło w obiekcie filię narodowego muzeum. Internetową petycję „Most Tczewski jak Westerplatte” podpisało już blisko dwa i pół tysiąca osób. Pomysł popiera właściciel zabytkowego obiektu – starosta tczewski, który zorganizował na ten temat konferencję.

Inicjatywa, by pokazać, że przejęcie Westerplatte wbrew samorządowi na rzecz skarbu państwa było precedensem i należy dokładnie w ten sam sposób postąpić z Mostem Tczewskim zrodziła się w telewizji Tetka.

Pomysł z wielkim entuzjazmem przyjęli dziennikarze innych lokalnych mediów, działacze ze Społecznego komitetu Odbudowy Mostu oraz właściciel mostu starosta tczewski z prezydentem naszego miasta. Potem ruszyła lawina, a temat pojawił się w mediach o zasięgu wojewódzkim, a przebija się do mediów ogólnopolskich.

Akcję wystosowania społecznej petycji, a następnie formalnego wniosku do władz państwa popierają niemal wszyscy politycy, bez względu na przynależność partyjną. Popierają niemal wszyscy tczewianie. Dowodem na to zdjęcia i filmy z wypowiedziami wspierającymi akcję „Most Tczewski jak Westerplatte”.

Konferencja zorganizowana przez starostę Mirosława Augustyna specjalnie na temat przejęcia Mostu Tczewskiego przez państwo miała dać odpowiedź na pytanie czy znajdą się inicjatorzy, wnioskodawcy w sejmie, którzy przygotują specustawę o przejęciu mostu.

Zaproszeni zostali pomorscy politycy kandydujący w najbliższych wyborach do sejmu i senatu, przedstawiciele władz samorządowych i mediów. W sali obrad rady powiatu ostatecznie pojawił się poseł z Tczewa, przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Smoliński, który był wnioskodawca specustawy o przejęciu przez skarb państwa Westerplatte, przedstawiciele powiatu – starosta Mirosław Augustyn i przewodniczący rady powiatu Marek Modrzejewski. Starosta rozpoczął konferencje informacją, że popiera pomysł przejęcia mostu przez państwo i wystosował do premiera rządu wniosek w tej sprawie.

Poseł Smoliński odpowiedział, że w przypadku mostu tczewskiego nie ma uzasadnienia użycia specustawy. Jego zdaniem najważniejsza dla obiektu jest funkcja komunikacyjna, nie wspominając ani słowem o tym, że jest zabytkiem i symbolicznym miejscem wybuchu II wojny światowej tak jak Westerplatte. Swój pogląd oparł na stwierdzeniu, że nie można połączyć funkcji drogowej i muzealnej obiektu.

To spotkało się ze sprzeciwem przedstawicieli mediów i Społecznego Komitetu Odbudowy Mostu. Inne opinie co do kwestii finansowania mostu miał od posła starosta.

Marek Modrzejewski w klarowny sposób wyjaśnił dlaczego i jak w przypadku mostu użyć należy specustawy, która umożliwiłaby finansowanie odbudowy mostu.

W Telewizji Tetka będzie można zobaczyć obszerną relację z konferencji w starostwie powiatowym.