W niedzielę po raz czwarty Polacy wybierali swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. W skali całego kraju wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Z kolei w województwie pomorskim, powiecie tczewskim i w Tczewie najwięcej głosów wyborcy oddali na Koalicję Europejską.
Według oficjalnych danych opublikowanych przez PKW, frekwencja w skali całego kraju wyniosła niemal 46 procent. Wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 45 procent. Drugie miejsce zajęła Koalicja Europejska, na którą oddano 38 procent głosów, a trzecie Wiosna Roberta Biedronia z wynikiem 6 procent. Poniżej progu wyborczego znalazła się m.in. Konfederacja, na którą oddano 4,5 procent głosów i Kukiz ‘15 z wynikiem niecałych 4 procent.
Odwrotna tendencja była w przypadku województwa pomorskiego, powiatu tczewskiego oraz gminy wiejskiej i miejskiej Tczew – tu najwięcej głosów wyborcy oddali na Koalicję Europejską. Z kolei Prawo i Sprawiedliwość otrzymało największe poparcie w gminie Subkowy, Pelplin, Gniew i Morzeszczyn.
Frekwencja w Tczewie wyniosła 45,48%. Dla porównania w 2014 r. było to tylko 25,24%. W Tczewie i Malborku najwięcej głosów wyborcy oddali na Koalicję Europejską, a w Starogardzie Gdańskim na Prawo i Sprawiedliwość.
Niedzielne wybory przebiegały w Tczewie spokojnie – żadnych incydentów nie odnotowano. Członkowie komisji przyznają, że liczenie głosów jest łatwiejsze i szybsze w porównaniu do wyborów samorządowych.
Łącznie Polskę będzie reprezentowało 52 europosłów. Eurodeputowanymi z województwa pomorskiego będą Anna Fotyga z PiS oraz Magdalena Adamowicz i Janusz Lewandowski z Koalicji Europejskiej. W wyborach do Europarlamentu kandydowało trzech mieszkańców powiatu tczewskiego, którym nie udało się wywalczyć mandatów: Patryk Demski, Marcin Krzywkowski i Iwona Ochocka.