Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

budżet obywatelski projekty
Nasz Tczew

Pomysły mieszkańców na miejskie inwestycje

Poznaliśmy projekty, które zostały zakwalifikowane do Budżetu Obywatelskiego. Na inwestycje zgłoszone przez mieszkańców władze Tczewa przeznaczą milion złotych. Pieniędzy wystarczy tylko na kilka spośród dwunastu projektów kosztujących do 250 tysięcy. O wyborze pomysłów inwestycyjnych zdecyduje głosowanie mieszkańców, które rozpocznie się w połowie sierpnia.


Budżet Obywatelski pozwala na realizację zadań inwestycyjnych zgłoszonych przez mieszkańców. Ideą tego programu jest aktywizacja liderów społecznych. To oni mają wskazać potrzeby, znaleźć pomysły inwestycyjne, które przejdą najpierw weryfikację formalną, a potem muszą się spodobać tczewianom i uzyskają największą liczbę głosów. Miasto przeznaczy osiemset tysięcy na projekty kosztujące nie więcej niż 250 tys. zł. Takich pomysłów zakwalifikowano 12.

Bardzo duże szanse na realizację mają tak zwane małe projekty, szacowane na koszt nie większy niż 25 tys złotych – takich pomysłów zakwalifikowano pięć, a w budżecie obywatelskim przeznaczonych na nie będzie 200 tys złotych.


Dużo projektów dotyczy poprawy bezpieczeństwa – jest wiele propozycji założenia monitoringu, budowa naświetlaczy nad przejściami dla pieszych. Są pomysły na urozmaicenie miejsc rekreacji – na bulwarze, kanonce czy w innych miejscach. Są też propozycje estetyzujace miasto – takie jak napis w formacie 3D Tczew, wymiana witaczy przy drodze krajowej czy wymiana ogrodzenia szkoły.

Głosowanie rozpocznie się 16 sierpnia, a zakończy 10 września. Udział w głosowaniu może wziąć każdy mieszkaniec Tczewa, niezależnie od wieku, ale w przypadku osób niepełnoletnich potrzebna jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego. Głosować będzie można elektronicznie za pomocą interaktywnego formularza umieszczonego na stronie internetowej Urzędu Miejskiego lub osobiście wypełniając kartę do głosowania i przynosząc ją do Urzędu Miejskiego.