Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Posłanka oskarża prezydenta o kłamstwo
Nasz Tczew

Posłanka oskarża prezydenta o kłamstwo

Posłanka oraz senator Koalicji Obywatelskiej z Pomorza złożyli poprawki do budżetu państwa na bieżący rok, w których wnioskują o przekazanie kolejnych środków na odbudowę Mostu Tczewskiego. Po odrzuceniu poprawki w Sejmie posłanka Małgorzata Chmiel zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy, któremu zarzuciła kłamstwo.

Jednym ze skutków głośnej petycji #MostTczewskiJakWesterplatte jest to, że coraz częściej o moście mówi się nie tylko na Pomorzu, ale także w Sejmie i Senacie. Jesienną akcję społeczników poparli kandydaci na posłów i senatorów z każdej opcji politycznej. Większość z nich zgadza się z postulatem społeczników, aby to państwo polskie sfinansowało dokończenie odbudowy zabytku. Jako pierwsza oficjalny ruch wykonała posłanka Lewicy Beata Maciejewska, która wystosowała interpelacje do ministrów kultury i infrastruktury. Następnie interpelacje złożyły kolejno Małgorzata Chmiel z Koalicji Obywatelskiej, Agnieszka Pomaska z KO, Michał Urbaniak z Konfederacji oraz Piotr Adamowicz z KO. Do tej pory jedynie Ministerstwo Infrastruktury przygotowało odpowiedzi na interpelacje posłów, z których wynika, że państwo nie jest zainteresowane przejęciem mostu, bo jest to droga powiatowa.

Kolejny ruch wykonał senator Ryszard Świlski z Koalicji Obywatelskiej. Były wicemarszałek województwa pomorskiego złożył wniosek do budżetu państwa na bieżący rok o przekazanie ponad 12 milionów złotych na dokończenie bieżącego etapu odbudowy o numerze II A. Właśnie tyle może kosztować Państwo Polskie wstrzymanie prac przez pomorskiego konserwatora, do czego doszło jesienią ubiegłego roku.

Senator w swoim wystąpieniu powołał się na słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który w kwietniu 2015 roku, jeszcze w roli kandydata, obiecał zajęcie się tematem odbudowy Mostu Tczewskiego.

To czy poza Senatem także i Sejm przyjmie poprawkę zapewniającą 12 mln zł na Most Tczewski, jeszcze nie wiadomo. Biorąc pod uwagę, że poprawkę zaproponował polityk Koalicji Obywatelskiej, a w Sejmie większość ma Prawo i Sprawiedliwość, można spodziewać się odrzucenia poprawki. Do podobnego zachowania posłów PiS doszło na lutowym posiedzeniu Sejmu. Po odrzuceniu poprawki do budżetu w sprawie dofinansowania mostu padły mocne słowa posłanki KO Małgorzaty Chmiel pod adresem prezydenta Andrzeja Dudy. Posłanka nawiązała również do wstrzymania prac na moście przez pomorskiego konserwatora.

Na całkowite dokończenie odbudowy mostu potrzeba jeszcze nie 12, a około 200 mln zł. Organizatorzy akcji #MostTczewskiJakWesterplatte liczą na to, że prezydent Duda zainterweniuje do końca swojej kadencji, która upływa w sierpniu tego roku. W ubiegłym tygodniu petycję w tej sprawie społecznicy złożyli na ręce szefowej Kancelarii Prezydenta. Na odpowiedź muszą cierpliwie poczekać.