Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

wiadukt zsuwanie
Nasz Tczew

Przesuwają 500 ton nad przejeżdżającymi pociągami

Trwa największa drogowa inwestycja miejska ostatnich lat – przebudowa wiaduktu nad torami kolejowymi przy dworcu PKP. Rozpoczął się końcowy etap rozbiórki obiektu. Ustrój nośny ważący blisko 500 ton uniesiony jest nad torami i powoli zsuwany w kierunku ulicy Kolejowej.

Wymiana wiaduktu będącego przedłużeniem ulicy Mostowej w kierunku ulicy Kolejowej to zadanie dwuletnie, które wykonuje za ponad 21 milionów złotych firma Strabag. Prace rozbiórkowe rozpoczęła w listopadzie. Najpierw było to przygotowanie terenu prac, objazdu dla ruchu kołowego, wybudowano tymczasową kładkę, na którą przeniesiono media, posadowiono podpory i urządzenia, dzięki którym ustrój nośny wiaduktu ma być przesunięty znad torów bez przerywania ruchu kolejowego. Właśnie ta operacja rozpoczęła się w nocy z wtorku na środę o czym powiedział nam kierownik budowy Mariusz Słomka.

Między torami kolejowymi posadowiono podpory, na których możliwe jest przesuwanie konstrukcji nośnej. Najpierw podpory uniosły obiekt na wysokość blisko metr nad poziom drogi i przyczółków. Zsuwanie w kierunku ulicy Kolejowej rozpoczęło się od próby przeprowadzonej nocą.

Gdy obiekt będzie blisko w połowie przesunięty znad torów na ulicę Kolejową, rozpocznie się odcinanie konstrukcji i kruszenie masy żelbetowej. Gdy juz konstrukcja nośna wymienianego wiaduktu będzie zdemontowana i wywieziona firma Strabag rozpocznie kolejne etapy.