Tczewski ratusz negocjuje z trójmiejską Parafią Ewangelicko-Augsburską warunki zwrotu należności za dawny cmentarz, który znajdował się w miejscu dzisiejszego Parku Kopernika. Teren ten kilkadziesiąt lat temu został zawłaszczony przez władze PRL. Ewangelicy uspokajają i deklarują, że nie zamierzają odbierać tczewianom terenu zielonego. Najprawdopodobniej w ramach rekompensaty dojdzie do przekazania parafii jednego z miejskich budynków.
Władze Tczewa dysponują projektem zagospodarowania Parku Kopernika, który zakłada jego dwie funkcje: patriotyczną i wypoczynkową. Zanim jednak dojdzie do realizacji inwestycji, ratusz musi zakończyć spór o prawa własności do tego terenu.
Obecnie Park Kopernika to ogólnodostępny teren zielony, ale nie zawsze tak było. Do lat 60-tych XX wieku na tym obszarze istniał cmentarz ewangelicki wraz z kaplicą poświęconą w 1883 roku. Władze PRL postanowiły odebrać kościołowi zdecydowanie większą część cmentarza i przekształcić ją w park. Ewangelikom pozostawiono jedynie mały fragment cmentarza przylegający do kaplicy i ul. 30 Stycznia. Władze Tczewa i kościoła ewangelickiego od wielu lat dążą do uregulowania tej zaległej sprawy.
Sprawę komentuje ksiądz z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Gdańsk-Gdynia-Sopot. Kaplica ewangelicka w Tczewie jest jej filiałem. Wycena, której dokona rzeczoznawca, będzie musiała dotyczyć stanu sprzed kilkudziesięciu lat i uwzględniać nakłady finansowe poniesione przez miasto na utrzymanie tego terenu.