Dzieci i młodzież z tczewskich szkół i przedszkoli uczestniczący w programach odpadowych znów pobiły rekord. Zebrały aż dwieście dwadzieścia pięć ton surowców wtórnych. To wspaniały wynik – potwierdziła Anna Peichert z Pracowni Edukacji Ekologicznej.
„Moje miasto bez odpadów”, „Recykling w mojej szkole”, „Zakręcone – Odkręcone” oraz „Lider segreguje i odzyskuje” – to dobrze znane przez przedszkolaków i uczniów tczewskich szkół programy ekologiczne, które od lat prowadzi Pracownia Edukacji Ekologicznej Urzędu Miejskiego we współpracy z Zakładem Utylizacji Odpadów Stałych. W Szkole Podstawowej nr 12 odbyło się spotkanie podsumowujące wyniki uzyskane w 2018 roku oraz wręczenie uczestnikom dyplomów – za osiągnięcia w programach związanych z selektywną zbiórką surowców wtórnych. Łącznie zebrano ich ponad 225 ton. To najlepszy wynik z dotychczasowych i świadczy o dużym zaangażowaniu mieszkańców miasta w selektywną zbiórkę i zrozumieniu konieczności odzysku surowców.
Najlepsze wyniki we wszystkich programach i konkursach oraz doliczeniu odpadów, które trafiły do prywatnych odbiorców uzyskały: Szkoła Podstawowa nr 11, Szkoła Podstawowa nr 12, Szkoła Podstawowa nr 10 oraz Zespół Szkół Katolickich. Wśród przedszkoli najlepsze wyniki w selektywnej zbiórce odpadów uzyskały: „Chatka Puchatka”, „Jarzębinka”, „Fantazja” i Przedszkole Sióstr Miłosierdzia.
Wszystkie dzieci spisały się na medal. To dobrze o nich świadczy, ale też o ich rodzicach, którzy nie tylko wspierają swoje pociechy, ale również uczestniczą w zbiórce surowców wtórnych.
Dyrektorzy szkół wraz z koordynatorami akcji otrzymali podziękowania, dyplomy oraz nagrody pieniężne z przeznaczeniem na zakup pomocy dydaktycznych. Spotkanie było też okazją do zaprezentowania przez SP nr 12 wyposażenia czytelni i kotar grodzących zamontowanych w sali gimnastycznej za środki pozyskane ze zbiórki makulatury zebranej przez jej uczniów.
Zapytaliśmy uczniów „dwunastki” dlaczego biorą udział w konkursach ekologicznych? Bo chcą żyć zdrowo bez śmieci.