Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

drogi powiat
Nasz Tczew

Kończą remont powiatowych dróg

Do końca listopada zostaną wyremontowane nawierzchnie na odcinkach dziesięciu dróg powiatowych. Tegoroczny cykl prac został ujęty w projekcie dofinansowanym w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. W czterech gminach tczewskiego powiatu zostaną wyremontowane nawierzchnie za ponad 5 milionów złotych.

Starosta tczewski Mirosław Augustyn zapowiadał, że modernizacje odcinków dróg będą przeprowadzone wiosną i latem. Start prac został opóźniony o kilka miesięcy z powodu problemów z przeprowadzeniem przetargu. Zarząd powiatu konsultował z władzami gmin wybór odcinków dróg do remontu. W tegorocznym programie inwestycyjnym uczestniczą cztery z pięciu gmin powiatu tczewskiego. Gminy partycypują w kosztach. Pokrywają 25 procent stawki liczonej za kilometr remontu.

Metoda slurry seal to nie jest przebudowa drogi od podstaw. Tym sposobem łata się dziury i wyrównuje nawierzchnię. Gwarantuje to bezpieczną drogę, bez większych ubytków do około 10 lat.

W gminie Tczew nawierzchnia będzie wyremontowana na przykład od skrzyżowania w Tczewie przy Fleksie do Czatków włącznie, także na drodze z Sobowidza do Rukosina, oraz z Godziszewa do Damaszki i do Boroszewa.
W gminie Pelplin remontowane będą trzy odcinki dróg. W gminie Subkowy także trzy. Przez obie te gminy przebiega droga wzdłuż Wisły przez miejscowości Gorzędziej, Rybaki, Gręblin. Na tej drodze właśnie kończy się remont nawierzchni, tam rozmawialiśmy z Tomaszem Chrynkiewiczem inspektorem nadzorujący inwestycję.

Cykl modernizacji nawierzchni metodą slurry seal na drogach powiatowych rozpoczęły w 2019 roku na odcinku ze Szpęgawy do Malenina. W ramach Funduszu Dróg Samorządowych dofinansowanie wynosi 50 procent, tegoroczny wkład przekazany z urzędu wojewódzkiego to 2 miliony 580 tysięcy. Starosta Mirosław Augustyn powiedział, że w przyszłym roku również planuje w ramach tego rządowego programu wyremontować kolejne odcinki dróg.