Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Rozświetlili CKWS w szczytnym celu
Nasz Tczew

Rozświetlili CKWS w szczytnym celu

W poniedziałek 22 listopada na całym świecie był obchodzony dzień świadomości o wadzie genetycznej 22q11. Z tej okazji w całej Polsce 26 obiektów w 18 miastach zostało podświetlonych na czerwono. Na tej liście po raz drugi znalazło się Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie.

Zespół delecji 22q11 to zespół wad wrodzonych charakteryzujący się niedoborem odporności, który wynika z zaburzeń rozwoju grasicy. W Polsce co roku rodzi się od 200 do 400 dzieci z tą wadą genetyczną, z czego mniej niż 50% zostaje odpowiednio zdiagnozowanych i objętych właściwą opieką. Jedynie poprzez budowanie szerokiej świadomości można wpłynąć na zmianę tej niekorzystnej sytuacji i na poprawę jakości życia osób z 22q11. Pomóc w tym może symboliczny gest, czyli podświetlenie na czerwono instytucji z całego świata.

W przypadku Polski w miniony poniedziałek w godzinach popołudniowych podświetlono 26 obiektów w 18 miastach, w tym m.in. Iglicę Targów Poznańskich, katowicki Spodek czy Fontannę Neptuna w Gdańsku. Na Pomorzu na kolor czerwony podświetlono również dwie jednostki Narodowego Muzeum Morskiego – słynny statek Dar Pomorza w Gdyni oraz Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie. O szczegółach mówi wicedyrektor placówki.

Centrum Konserwacji Wraków Statków zostało podświetlone na czerwono 22 listopada punktualnie o godzinie 16:00. Barwa ta towarzyszyła placówce do późnych godzin wieczornych.