Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Specustawa czy rezerwa premiera
Nasz Tczew

Specustawa czy rezerwa premiera?

Wracamy do tematu Święta Mostu Tczewskiego, podczas którego starosta poprosił pomorskich posłów nie o kolejne obietnice, a o konkretne działania mające na celu zdobycie środków na dokończenie odbudowy zabytku. Posłanki Koalicji Obywatelskiej poinformowały o złożeniu kolejnych interpelacji, a posłowie Prawa i Sprawiedliwości zadeklarowali wsparcie na szczeblu rządowym.

Na tegoroczne Święto Mostu Tczewskiego zostali zaproszeni wszyscy parlamentarzyści z województwa pomorskiego. Ci, którzy przybyli, wspólnie, ponad podziałami podpisali apel skierowany do premiera Mateusza Morawieckiego o przekazanie środków na dokończenie odbudowy mostu i stworzenie na nim filii Muzeum II Wojny Światowej.

Posłanka Małgorzata Chmiel w ostatnich dniach złożyła kolejną interpelację do ministra infrastruktury, a posłanka Agnieszka Pomaska do premiera. Obie pytają o to, kiedy rząd przekaże środki na dokończenie odbudowy. Przypomnijmy, że 3 miesiące temu posłanki złożyły w Sejmie projekt specustawy, dzięki której most mógłby zostać przejęty przez Skarb Państwa wzorem półwyspu Westerplatte.

Poseł Cymański stwierdził, że szansa na przyjęcie specustawy autorstwa opozycji jest znikoma. Poseł Płażyński powiedział, że odbudowa mostu musi zostać szybko dokończona. Według posła Smolińskiego jedyną szansą na środki na most jest rezerwa premiera. Poseł przypomniał, że jest już zielone światło na utworzenie Muzeum Mostów Tczewskich.

Starosta obecnie czeka na rozliczenie zakończonego w maju drugiego etapu inwestycji oraz na decyzję konserwatora. Ta miała pojawić się do końca września, jednak obecnie konserwator mówi o połowie listopada.