Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Sprawa prezydenta wciąż bez rozstrzygnięcia
Nasz Tczew

Sprawa prezydenta wciąż bez rozstrzygnięcia

W piątek w Sądzie Rejonowym w Malborku odbyła się kolejna rozprawa z udziałem prezydenta Tczewa oskarżonego o przekroczenie uprawnień i złamanie ustawy o ochronie danych osobowych. Posiedzenie trwało zaledwie kilka minut i wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie wygłoszono na nim mów końcowych.

Przypomnijmy, że według prokuratury prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki miał w 2015 roku przekazać na cele procesowe nagranie z miejskiego monitoringu osobom do tego nieuprawnionym z pominięciem policji. Na nagraniu miała być widoczna osoba rozklejająca prześmiewcze plakaty z wizerunkiem prezesów miejskich spółek i Pobłockiego w roli św. Mikołaja. Prezydent i prezesi wytoczyli proces domniemanym inicjatorom akcji plakatowej i jako dowodu użyli nagrania z miejskiego monitoringu.

Podczas piątkowego, zaledwie kilkuminutowego posiedzenia, zarówno obrończyni prezydenta, jak i oskarżyciel posiłkowy byli przygotowani, aby wygłosić mowy końcowe. Plany te pokrzyżowała im prokurator Barbara Iwanowska. Zaledwie dwa dni przed piątkowym terminem złożyła ona wniosek, aby dołączyć do akt sprawy dokument będący porozumieniem między Strażą Miejską w Tczewie a policją w sprawie zasad funkcjonowania i prowadzenia monitoringu.

Wniosku prokuratury nie poparła ani obrończyni prezydenta Joanna Grodzicka ani oskarżyciel posiłkowy. Uznali oni, że nie ma potrzeby, aby w ten sposób przedłużać proces. Mimo to sędzia Bartosz Bystrek przychylił się do wniosku prokuratury i wyznaczył kolejny termin rozprawy na wtorek 16 lipca. Posiedzenie odbędzie się tydzień po ogłoszeniu wyroku w innej sprawie związanej z tzw. aferą plakatową, która toczy się przed Sądem Okręgowym w Gdańsku. W tamtym procesie w pierwszej instancji skazano byłego radnego miejskiego oraz oskarżyciela posiłkowego występującego przed Sądem Rejonowym w Malborku. Przypomnijmy, że zostali oni nieprawomocnie uznani za winnych publicznego znieważenia i pomówienia prezydenta Tczewa oraz prezesów miejskich spółek.

Zapytaliśmy prokurator Iwanowską czy można liczyć na to, że na kolejnym posiedzeniu 16 lipca będą wygłoszone mowy końcowe.