Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Sto lat Szkoły Morskiej
Nasz Tczew

Sto lat pierwszej Szkoły Morskiej

17 czerwca minie dokładnie sto lat od momentu utworzenia w Tczewie pierwszej w Polsce państwowej Szkoły Morskiej. Z tego powodu radni powiatu tczewskiego ustanowili rok 2020 rokiem stulecia Szkoły Morskiej w Tczewie.

W 1920 roku mieszkańcy Pomorza świętowali nie tylko powrót całego regionu do Polski, ale i odzyskanie przez Rzeczpospolitą dostępu do morza. Zaistniała wówczas potrzeba stworzenia Szkoły Morskiej, która wyszkoliłaby młode pokolenie. Wybór padł na Tczew, który wówczas znajdował się blisko granicy z Wolnym Miastem Gdańskiem. 17 czerwca 1920 roku oficjalnie otwarto Szkołę Morską w Tczewie w budynku wzniesionym na potrzeby szkoły żeńskiej w 1911 roku, czyli jeszcze w czasie zaboru pruskiego. W 1930 roku Szkoła Morska została przeniesiona do Gdyni, gdzie znajduje się do dziś pod nazwą Uniwersytetu Morskiego.

Podczas styczniowej sesji Rady Powiatu Tczewskiego radni przyjęli przez aklamację rezolucję, ogłaszającą rok 2020 rokiem stulecia Szkoły Morskiej w Tczewie.

Obecnie w budynku dawnej Szkoły Morskiej w Tczewie mieści się I Liceum Ogólnokształcące. Dyrektor placówki zapowiada, że nauczyciele i uczniowie liceum wezmą czynny udział w obchodach setnej rocznicy powołania Szkoły Morskiej.