Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

dzień Tczewa
Nasz Tczew

Święto Tczewa z wybitnymi profesorami

Mszą świętą, uroczystą sesją, spotkaniem ze znamienitymi tczewianami oraz koncertem uświetniony został tegoroczny Dzień Tczewa. Święto naszego miasta było okazją do wręczenia medali pro domo trsoviensi i przyznania profesorom Janowi Strelau i Grzegorzowi Kołodce tytułów Honorowego Obywatela Tczewa.

Od dwudziestu pięciu lat 30 stycznia obchodzimy jako Dzień Tczewa. Święto naszego miasta ustanowiono na pamiątkę wkroczenia w 1920 roku wojsk gen. Józefa Hallera. Jest ono okazją do historycznej refleksji jak również wyróżnienia tych, którzy zasłużyli się dla miasta swoją pracą i osiągnięciami.

Obchody Dnia Tczewa rozpoczęły się w kościele farnym okolicznościową mszą św. Kazanie wygłosił na niej ksiądz prałat Stanisław Cieniewicz. Uroczystą sesję otworzył przewodniczący Rady Miejskiej Mirosław Augustyn. Tradycyjnie radny i historyk zarazem Kazimierz Ickiewicz przygotował krótki odczyt, nawiązujący do historii i patriotyzmu. Pod nieobecność prezydenta Mirosława Pobłockiego jego zastępca Adam Burczyk przypomniał najważniejsze wydarzenia, istotne inwestycje i działania samorządu w ubiegłym roku w Tczewie.

Potem były uroczyste chwile wręczania wyróżnień i nagród. Prezydent nie przyznał za działalność w 2016 roku nagrody Tczewianin Roku. Uwzględniono za to dwa wnioski o przyznanie najwyższego odznaczenia nadawanego przez władze miasta – Honorowego Obywatela Tczewa. Tytuły te otrzymali wybitni profesorowie były wicepremier Rzeczypospolitej, ekonomista Grzegorz Kołodko oraz Jan Strelau wybitny psycholog. W uzasadnieniu przyznania tytułów napisano: za etycznie wzorową postawę i promocję Tczewa.

Po południu w Fabryce Sztuk odbyło się spotkanie wspomnieniowe, którego bohaterami byli honorowi obywatele Tczewa Profesorowie Kołodko i Strelau. Obszerną relację z tego wydarzenia będzie można zobaczyć w telewizji TeTka.

Podczas uroczystej sesji wręczono również inne odznaczenia. Medalami „Pro Domo Trsoviensi” uhonorowano: Eleonorę Lewandowską – za wieloletnią działalność społeczną, biegacza amatora Zygfryda Libana – za osiągnięcia i promowanie sportu oraz Ryszarda Lidzbarskiego specjalistę i pasjonata w dziedzinie gospodarki wodno-ściekowej za działalność publicystyczną. Specjalne podziękowania otrzymał Mariusz Grubich, szkoleniowiec wioślarzy KKS Unia Tczew. Pierścień Mechtyldy, nagrodę Kociewskiego Kantoru Edytorskiego otrzymał Mirosław Kalkowski.

Dzień Tczewa uświetniony został także wydarzeniem kulturalnym. Wieczorem, w Centrum Kultury i Sztuki, podczas koncertu zatytułowanego „W krainie operetki” wystąpili sopranistka Sylwia Lorens, tenor Jakub Oczkowski oraz Orkiestra Kameralna Filharmonii Futura z Krakowa. W programie znalazły się między innymi utwory ze znanych operetek: Księżniczka czardasza, Wesoła wdówka czy Noc w Wenecji.