Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Szansa na miliony z KPO
Nasz Tczew

Szansa na miliony z KPO

Wszystkie cztery propozycje Urzędu Miejskiego w sprawie wykorzystania środków z Krajowego Planu Odbudowy zostały zaakceptowane. Korzystając z dofinansowania szacowanego na blisko 34 mln zł miasto będzie chciało m.in. zrewitalizować trzy tczewskie parki i zbudować kolejne drogi rowerowe.

W maju ubiegłego roku informowaliśmy, że władze Tczewa złożyły do Obszaru Metropolitalnego fiszki na projekty Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, które mają zostać sfinansowane ze środków unijnych. Mowa konkretnie o Krajowym Planie Odbudowy, który niedawno został wstępnie odblokowany przez nowy rząd. Przez ostatnie miesiące tczewski samorząd liczył na pozyskanie wielomilionowych środków unijnych i okazuje się, że wszystkie cztery pomysły tczewskiego samorządu zostały zaakceptowane – zarówno te priorytetowe jak i drugiego wyboru.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to budowa stacji ładowania dla autobusów elektrycznych i cyfryzacja transportu miejskiego otrzyma dofinansowanie w wysokości ponad 4 mln zł, a budowa dróg rowerowych ułatwiająca dojazd rowerem do Pomorskiej Strefy Ekonomicznej niemal 2,5 mln zł. Z kolei renowacja stawów retencyjnych wraz z budową odcinków wodociągu odpływowego może pochłonąć ze środków z KPO ponad 10 mln zł, a odnowa i rewitalizacja trzech parków 17 mln zł.

Ostatnie wspomniane zadanie dotyczy m.in. długo oczekiwanego przez mieszkańców i społeczników odświeżenia zabytkowego Parku Miejskiego. Przypomnijmy, że wiosną projektant z Warszawy rozpoczął prace nad stworzeniem dokumentacji budowlano-wykonawczej dotyczącej rewitalizacji zielonych płuc Tczewa. Zgodnie z zapowiedzią miała być ona gotowa jesienią. Spytaliśmy rzeczniczkę ratusza, kiedy zadanie zostanie zakończone i z czego wynika opóźnienie.