Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Tarcza Antykryzysowa w PUP
Nasz Tczew

Tarcza Antykryzysowa w PUP

W całej Polsce Urzędy Pracy obecnie skupiają się na dwóch zadaniach: na rejestracji bezrobotnych oraz na udzielaniu pomocy pracodawcom zagwarantowanej w tak zwanej Tarczy Antykryzysowej. Sprawdziliśmy, jak te zadanie realizuje Powiatowy Urząd Pracy w Tczewie.

Epidemia koronawirusa sprawia, że w całej Polsce gwałtownie rośnie liczba bezrobotnych. Jeszcze w styczniu stopa bezrobocia w powiecie tczewskim wynosiła nieco ponad 6 procent. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tczewie przewiduje, że za kilka miesięcy ta liczba może być dwucyfrowa. Jednocześnie tczewska placówka obecnie nie odnotowuje gwałtownego wzrostu bezrobotnych, co wynika z dłuższego niż zwykle procesu ich rejestracji. Jest to spowodowane tym, że podczas pandemii urząd nie wpuszcza do budynku klientów. Obsługa odbywa się telefonicznie i internetowo.

2 kwietnia Powiatowy Urząd Pracy uruchomił nabór wniosków na jednorazową pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców, czyli dla firm z maksymalnie dziewięcioma pracownikami. Maksymalna kwota pożyczki to 5000 zł. Dyrektor tczewskiej placówki ma na ten cel 700 tysięcy zł. Urząd zwrócił się o dodatkowe 2,5 mln zł do marszałka województwa, który dysponuje środkami z ministerstwa. Obecnie wnioski złożyło około stu firm z całego powiatu. Dyrektor zachęca każdego potrzebującego pomocy pracodawcę do skorzystania ze strony internetowej tczew.praca.gov.pl.