Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

teatry wspaniałe
Nasz Tczew

Teatry Wspaniałe wesołe i nostalgiczne

XV Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych, do którego zaproszenie przyjęło 35 zespołów z 8 europejskich krajów, przeszedł już do historii. Uroczyste otwarcie oraz prezentacje sceniczne, tradycyjnie odbyły się na deskach sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.

Teatry wspaniałe to niepowtarzalne wydarzenie kulturalne, które od lat ściąga do Tczewa wielu nietuzinkowych artystów z kraju i za granicy. To one sprawiają, że Tczew przez kilka dni staje się kulturalną stolicą Kociewia, gdzie artyści z niepełnosprawnością przeżywają swoją wielką przygodę z teatrem a widzowie delektują się niezapomnianymi chwilami. Tak właśnie było podczas XV-tej już edycji Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych, która tym razem odbyła się w dniach od 11 do 15 września. Stowarzyszenie na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego, działające przy Zespole Placówek Specjalnych w Tczewie organizując Przegląd kierowało się wciąż tą samą zasadą – potrzebą prezentacji dokonań oraz możliwości artystycznych osób niepełnosprawnych.

Jak co roku widzowie byli świadkami magicznych rzeczy. Na scenie, w świetle reflektorów znikały wszelkie bariery i ograniczenia, zaskoczeni byli wysokim poziomem przedstawień. Oglądali przedstawienia radosne i wesołe, ale też bardzo wzruszające, zmuszające do refleksji, w której doskonała gra aktorska hipnotyzowała publiczność a także takie, które pozwoliły poznać inne kultury.

Niezwykle wyjątkowym artystom i ich grze przyglądało się profesjonalne trzyosobowe jury, które przyznało 25 wyróżnień i 10 nagród:

  • Nagroda Prezesa PFRON, trafiła do grupy Domkowcy ze Środowiskowego Domu Samopomocy przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie za przedstawienie „Nogi, nogi roztańczone”.
  • Nagroda Specjalna powędrowała do Grupy Studio Danko z Kaliningradu za przedstawienie „Kopciuszek” – za niezwykłą żywiołowość i reżyserię.
  • Z kolei nagroda Jury powędrowała do grupy Arlekin z Bydgoszczy za przedstawienie „Eurydyka” – jury doceniło minimalizm formy, przekazu i ogromny ładunek emocjonalny.
  • Wielka nagroda XV Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych powędrowała do grupy Teatr Studio Maska z Żytomierza za przedstawienie „Kwiat paproci”.

Jury podkreśliło, że w tym przedstawieniu wszystkie środki przekazu zostały doskonale wykorzystane. XV Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych przebiegał m.in. pod patronatem medialnym Telewizji TeTka.