Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

sesja wynagrodzenie
Nasz Tczew

Uchwalili składy komisji i wynagrodzenie starosty

Rada powiatu nowej kadencji tydzień po inauguracyjnej sesji zwołała kolejne obrady, na których wybrano składy komisji stałych. Radni przegłosowali też uchwałę o wynagrodzeniu starosty tczewskiego.

Wybór członków komisji stałych, w tym przewodniczących i wiceprzewodniczących pozwoli komisjom na szybszy start i spotkania robocze jeszcze przed lub w trakcie kolejnej planowanej sesji roboczej rady powiatu, a ma sie ona odbyć już 21 maja.
Wybór przewodniczących i wice komisji jest też pewnego rodzaju odbiciem układu sił w radzie. Przy czym ewentualne dopuszczenie do tych stanowisk przedstawicieli opozycji gestem demokratycznym, zaproszeniem do współpracy.

W pięci z sześciu komisjach przewodniczącymi zostali radni z koalicji. Komisji budżetu i finansów przewodniczyć będzie Jacek Ruda z Koalicji Obywatelskiej, komisji gospodarki, rolnictwa i ochrony środowiska – Tomasz Resmerowski z Porozumienia na Plus, komisji zdrowia, polityki społecznej i prorodzinnej – Andrzej Demski również z PnP, tak jak przewodniczący komisji rewizyjnej Tomasz Kajzer, komisję skarg, wniosków i petycji prowadzić będzie Joanna Ligmanowska z Kociewskiej Inicjatywy Samorządowej. Przewodnicząca rady powiatu poprzedniej kadencji Barbara Kamińska z opozycyjnego klubu Prawa i Sprawiedliwości została przewodniczącą komisji edukacji, kultury, sportu i promocji. Ponadto członkowie PiS zostali wiceprzewodniczącymi w czterech komisjach. Skład komisji przegłosowano większością 17 lub 18 głosów za przy dwóch lub trzech głosach wstrzymujących się.

Podczas drugiej sesji obecnej kadencji rada powiatu głosowała też nad uchwałą o wynagrodzeniu starosty tczewskiego. Zostało ono podwyższone do maksymalnej stawki określonej w ustawie dla starosty powiatu o wielkości od 60 do 120 tysięcy mieszkańców. Wraz z przysługującymi dodatkami starosta tczewski zarabiać będzie miesięcznie blisko 20 tysięcy złotych brutto. Łącznie w stosunku do poprzedniej pensji oznacza to podwyższenie kwoty wynagrodzenia o blisko tysiąc złotych brutto. Całą uchwałę wraz z wymienieniem wszystkich kwot – pensji zasadniczej i dodatków – przed głosowaniem odczytał przewodniczący rady Krzysztof Korda. Za ustaleniem wynagrodzenia głosowała większość 15 radnych, 2 było przeciw, 5 wstrzymało się od głosu.