Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

sesja 25 lat powiatu
Nasz Tczew

Uroczysta sesja z okazji 25-lecia Powiatu Tczewskiego

Z okazji Święta Powiatu Tczewskiego na Zamku w Gniewie odbyła się Uroczysta Sesja Rady Powiatu Tczewskiego. Była okazją do wręczenia wyróznień i nagród zasłużonym mieszkańcom powiatu i pracownikom starostwa.


Obchody rozpoczęły się od mszy św. w intencji powiatowego samorządu w zamkowej kaplicy. Podczas galowej sesji zgromadzeni goście obejrzeli film o historii powiatu, wspomniano zmarłych działaczy samorządowych, referat okolicznościowy o rozwoju powiatu tczewskiego wygłosił historyk Bogdan Badziąg, autor “Atlasu historycznego powiatu tczewskiego”, publikacji, w której autor za pomocą map prezentuje dzieje obszaru rozciągającego się od Tczewa aż po Gniew. Książka pokazuje przemiany terytorialne, organizacyjne i ustrojowe powiatu na przestrzeni dziejów.

Po referacie wręczono okolicznościowe medale, które przyznano osobom zaangażowanym przez lata w tworzenie i rozwijanie powiatu: Franciszkowi Drelichowi, Stanisławowi Ackermanowi, Mariuszowi Wiórkowi, Jerzemu Cisewskiemu, Józefowi Puczyńskiemu, Waldemarowi Pawluskowi, Andrzejowi Semborowskiemu, Witoldowi Sosnowskiemu, Adamowi Kucharkowi i Tadeuszowi Dzwonkowskiemu, a także Grażynie Antczak, Jolancie Jank, Marii Taraszkiewicz-Górzyńskiej, Zenonowi Żyndzie, Adamowi Klimczakowi, Stanisławowi Smolińskiemu, Zbigniewowi Zgodzie, Andrzejowi Flisikowi, Bogdanowi Badziongowi, Krzysztofowi Kordzie, Barbarze Kamińskiej i Mirosława Augustynowi.
Medale wręczono także zasłużonym i wieloletnim pracownikom powiatu tczewskiego, w tym także emerytowanym. Podziękowania otrzymali także partnerzy powiatu tczewskiego z Litwy, Gruzji i powiatu wodzisławskiego. Nie zabrakło także wyrazów wdzięczności dla parlamentarzystów.
Tegoroczne Filary – nagrody Starosty Tczewskiego, zostały wręczone za działalność sportową klubom: karate Senshi, Bloczek team, jedynka pelplin i Pogoń Tczew. W dziedzinie kultury wyróżniono Alicję Słyszewską-Szybowską, Krystynę Gierszewską, Izabelę Chyłę, Szczepana Rajskiego, Michała Kargula i Chór Męski Echo. Za działalność gospodarczą nagrodę otrzymał przedsiębiorca Andrzej Grabowski, a także Szpitale Tczewskie SA, Eaton Truck Components Sp. z o.o., Bank Spółdzielczy w Tczewie, Tadeusz Decka Transport, Biofeed Sp z o.o., Rollmax sp. z o.o. i Rad Projekt. Na koniec oficjalnie ogłoszono wyniki konkursu i wręczono nagrody za nowe logo powiatu tczewskiego. Zwycięski projekt wykonała Andżelika Szczurko z Gdańska.
Przedstawiciele powiatu wodzisławskiego otrzymali upominek na 10 lat partnerskiej współpracy. Były okolicznościowe przemówienia i życzenia kolejnych wielu lat rozwoju powiatu tczewskiego.